Spotkanie chińskiego prezydenta z Leungiem, którego kadencja na stanowisku szefa hongkońskiej administracji dobiega końca 1 lipca, odbyło się w hotelu, w którym Xi się zatrzymał. Następnie Xi i Leung wspólnie spotkali się z przedstawicielami hongkońskiej władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej – poinformowało PAP mailowo biuro informacyjne Hongkongu.

Wśród uczestników spotkania byli m.in. prezes hongkońskiego sądu najwyższego Geoffrey Ma, przewodniczący hongkońskiego parlamentu Andrew Leung, jak również przedstawiciele ustępującego gabinetu. W przesłanym komunikacie nie podano, czego dotyczyły ich rozmowy.

Po spotkaniach z urzędnikami Xi odwiedził budowę kompleksu kulturalnego w zachodniej części dzielnicy Koulun (Kowloon). Ma tam powstać hongkońskie muzeum pałacowe, gdzie wystawiane będą przedmioty z Zakazanego Miasta w Pekinie.

W tym czasie żona Xi, Peng Liyuan, w towarzystwie żony szefa administracji Hongkongu Reginy Leung odwiedziła hongkońskie przedszkole. Zostały one przyjęte przez podsekretarza ds. edukacji Kevina Yeunga i władze przedszkola. Peng przyjrzała się zajęciom w klasie i na zewnątrz placówki, a od jej podopiecznych otrzymała w prezencie ręcznie malowany wachlarz w pandy – napisano w osobnym komunikacie.

Pierwsza para Chin przybyła do Hongkongu w czwartek, by wziąć udział w obchodach 20. rocznicy przyłączenia byłej brytyjskiej kolonii do Chin i ceremonii zaprzysiężenia nowego rządu regionu, kierowanego przez Carrie Lam. Jest to pierwsza oficjalna wizyta Xi w Hongkongu odkąd w 2013 roku objął on funkcję prezydenta Chin.

Według ekspertów rocznica ma dla władz w Pekinie duże znaczenie ze względów wizerunkowych.

Na czas wizyty środowiska demokratyczne w Hongkongu zapowiedziały szereg protestów, w tym czuwanie przy świecach w intencji chińskiego dysydenta i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo i marsze na rzecz demokracji. Demonstranci nie zostaną jednak prawdopodobnie dopuszczeni w pobliże oficjalnych uroczystości.

By zapewnić bezpieczeństwo wizyty, w mieście wprowadzono nadzwyczajne środki ostrożności.

W środę wieczorem hongkońska policja zatrzymała dwóch przywódców studenckiego ruchu demokratycznego Joshuę Wonga i Nathana Lawa, którzy protestowali pod pomnikiem złotego kwiatu bauhinii, symbolizującego Hongkong od czasu jego powrotu do Chin. Obaj mężczyźni wciąż przebywają w areszcie.

Z Hongkongu Andrzej Borowiak (PAP)