RYNEK WALUTOWY

"Pod koniec tygodnia notowania złotego powinny się ustabilizować. Mamy okres wakacyjny zatem sądzę, że po obecnym, burzliwym tygodniu sytuacja na rynkach powinna się ustabilizować. Nie mniej jednak jutro poznamy dane na temat inflacji. Jeśli tu pojawiłaby się niespodzianka, mogłoby to zachwiać kursem" - powiedziała w rozmowie z PAP Biznes Izabela Sajdak, ekonomistka BZ WBK.

W piątek o 14.00 GUS poda szybki szacunek inflacji CPI za czerwiec. Jak wynika z konsensusu PAP, w VI ceny towarów i usług wzrosną o 1,7 proc. rdr, zaś wobec maja nie zmienią się.

"W dalszym ciągu złoty pozostaje jednak przede wszystkim pod wpływem globalnych nastrojów i wypowiedzi bankierów centralnych - głownie z EBC i Fed" - dodała.

Z kolei analityk DM BOŚ, Konrad Ryczko, prognozuje, że po chwilowej stabilizacji złoty może osłabiać się w reakcji na kolejne sygnały o zacieśnianiu polityki monetarnej przez banki centralne na świecie.

"Czwartkowy handel na rynku złotego mijał pod znakiem oscylowania blisko punktów odniesienia ze środy. Wyhamowanie wzrostów euro na szerokim rynku ograniczyło zmienność na walutach EM. W szerszym ujęciu perspektywa zacieśniania polityki przez kluczowe, globalne instytucje centralne może ciążyć wycenie aktywów powiązanych z EM, w tym PLN" - napisał.

RYNEK DŁUGU

"Ostatnie duże ruchy, które obserwowaliśmy w tym tygodniu, nawet o kilkanaście punktów bazowych, były spowodowane wystąpieniem M. Draghiego. Oczywiście, później mieliśmy tutaj komentarze, że jednak rynek źle zrozumiał przemówienie szefa EBC, jednak pozytywne zwrócenie uwagi na dobrze prosperujący wzrost gospodarczy w strefie euro jest ważniejszym czynnikiem dla rynku" - ocenił dla PAP Biznes Arkadiusz Trzciołek, strateg rynku długu PKO BP.

"Ponadto, dzisiejsze dane o inflacji pokazały, że jednak presje dezinflacyjne w strefie euro jeszcze nie są tak mocne. Inflacja w Niemczech nieznacznie odbiła, mamy też do czynienia z wyższymi cenami ropy. Będzie to powoli podnosiło oczekiwania inflacyjne i tym samym działało negatywnie na wyceny polskich obligacji" - dodał.

Wśród czynników krajowych Trziocłek zwrócił uwagę na piątkowy szybki szacunek inflacji za czerwiec oraz informację o podaży MF w III kw. jako istotne dla rynku.

"Istotnym wydarzeniem dla rynku długu będzie publikacja szacunku flash inflacji w czerwcu. (...) Jeśli zanotowalibyśmy niższy odczyt niż miało to miejsce w maju, możemy mieć do czynienia z pewnym odreagowaniem polskich obligacji. Widzimy jednak ograniczone pole do takiej reakcji" - powiedział strateg.

"Sądzimy, że poziomy (rentowności SWP - PAP), które obserwowaliśmy na początku tego tygodnia to raczej minimum. Nawet jeżeli ze strony danych inflacyjnych napłynąłby negatywny sygnał, to jednak bardzo duży spadek to nie jest nasz bazowy scenariusz. Jeśli chodzi o publikację podaży, duża część informacji jest już wyceniona przez rynek, zatem większych zaskoczeń nie powinno być" - dodał.

czw. czw. śr.
16.20 9.20 16.15
EUR/PLN 4,2381 4,2354 4,2451
USD/PLN 3,7117 3,7069 3,7319
CHF/PLN 3,8781 3,87 3,8904
EUR/USD 1,1418 1,1426 1,1375
PS0719 1,92 1,9 1,91
PS0422 2,69 2,66 2,64
DS0727 3,35 3,31 3,28

(PAP Biznes)