Jak powiedział podczas uroczystego przekazania aut członek zarządu i dyrektor finansowy Melex Dariusz Gujda, pojazdy z Podkarpacia od lat sprawdzają się w miastach skandynawskich, we Włoszech czy nawet w Australii. „Nasze pojazdy można spotkać w niemal każdym zakątku świata. Jesteśmy pewni, że w Rzeszowie sprawdzą się równie dobrze, jak w innych miastach” – dodał.

Program promocji pojazdów elektrycznych prowadzony przez Melex wpisuje się w działania polskiego rządu wspierające rozwój elektromobilności. „Naszym celem jest promocja wśród władz samorządowych stosowania ekologicznych pojazdów, które z powodzeniem sprawdzają się w spółkach komunalnych, służbach porządkowych i obsłudze transportu na terenie miast” - przekonywał Gujda.

Jak zaznaczył wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, pojazdy będą wykorzystywane przez trzy miejskie spółki, w tym m.in. gospodarkę komunalną i wodociągi. „Auta doskonale się prezentują, są wymalowane w barwach miasta. Na pewno przysłużą się mieszkańcom, a nie będą przy tym szkodzić środowisku” - zaznaczył Ustrobiński i przypomniał, że miasto „stawia na elektromobilność” i planuje m.in. zakup elektrycznych autobusów dla miejskiej komunikacji.

Dwa bagażowe modele 391 N.Car przekazane zostały rzeszowskiemu Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji oraz Miejskiemu Zarządowi Budynków Mieszkalnych, mogą one przewozić do 1000 kg ładunku. Zamknięta kabina gwarantuje możliwość korzystania z pojazdu przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Jak zaznaczył Gujda, dzięki niewielkim rozmiarom najlepiej sprawdza się w parkach, na skwerach i osiedlowych uliczkach.

Trzeci pojazd to model 464. To czteroosobowe auto ze skrzynią ładunkową o pojemności 250 kg. Użytkować go będzie miejska spółka komunalna.

Wszystkie pojazdy zostały przekazane na trzyletnie, bezpłatne testy. Na jednym ładowaniu akumulatora pojazd może przejechać ok. 100 km.

Melex to jeden z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych. Historia firmy rozpoczęła się w 1971 r., kiedy w fabryce samolotów WSK Mielec zaczęły powstawać elektryczne wózki golfowe na potrzeby rynku amerykańskiego.

Obecnie Melex jest prywatną, w pełni polską firmą oferującą ponad 100 różnych modeli pojazdów wykorzystywanych przez firmy z bardzo wielu branż. Są to pojazdy użytkowe służące do transportu osób i towarów, mogące przewozić do 8 osób lub do 1 250 kg ładunku. Jako jedne z nielicznych pojazdów tego typu posiadają homologację umożliwiającą poruszanie się po drogach publicznych Unii Europejskiej.

Najwięcej pojazdów marki Melex trafia na rynki Polski i Skandynawii. (PAP)