Bochenek pytany w piątek w rp.pl, czy wie coś o spotkaniu premier Szydło z prezydentem Stanów Zjednoczonych, który w przyszłym tygodniu złoży wizytę w Warszawie, odpowiedział, że Trump przyjeżdża do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

"I to jest ten format, w którym spotkanie się na pewno odbędzie, czyli głowa państwa spotka się z głową państwa - prezydent spotka się z prezydentem. Takie są reguły dyplomacji, które obowiązują na całym świecie" - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że jeżeli "uda się przeprowadzić jakąś krótką rozmowę na marginesie, to oczywiście będzie miło, ale to nie jest konieczne".

"Pan prezydent Andrzej Duda też wywodzi się z określonego środowiska politycznego, realizuje program również w zakresie polityki międzynarodowej bliski programowi rządu Beaty Szydło" - podkreślił Bochenek.

Rzecznik rządu zwrócił również uwagę na to, że prezydent Trump będzie w Polsce kilkanaście godzin. "Należy to przede wszystkim docenić, że w trakcie swojej wizyty w Europie zdecydował się odbyć spotkanie właśnie tutaj w Polsce" - zaznaczył.

Bochenek podkreślił, że prezydent USA w trakcie wizyty w Polsce spotka się także szefami 12 państw Trójmorza.

"To właśnie pokazuje dzisiaj, jaka jest pozycja Polski na arenie międzynarodowej, jak bardzo znaczącym partnerem i punktem odniesienia dla Ameryki jest Polska" - ocenił rzecznik rządu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Polskę w przyszłym tygodniu. W Warszawie będzie przebywał od 5 lipca wieczorem do 6 lipca. Według źródeł dyplomatycznych punkty wizyty prezydenta USA to: rozmowa "w cztery oczy" 6 lipca rano z prezydentem Dudą, potem rozmowy delegacji, szczyt państw Trójmorza i przemówienie na pl. Krasińskich.

Pytany w piątek, czy politycy opozycji będą mogli spotkać się z prezydentem USA rzecznik rządu odpowiedział, że wydarzenia związane z wizytą Donalda Trumpa w Polsce organizuje ambasada amerykańska.

"Spotkania są otwarte, jeżeli politycy opozycji będą zainteresowani, będą chcieli spotkać się z amerykańskim prezydentem, jak najbardziej będą mogli to zrobić" - stwierdził Bochenek.

Dopytywany, czy politycy opozycji mogą przyjść jak każdy obywatel odpowiedział: "każdy może przyjść na spotkanie, spotkanie jest otwarte, zapraszamy również polityków opozycji, z PO, Nowoczesnej". (PAP)