Podczas sobotniego kongresu Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się do działań podejmowanych przez resort finansów, stwierdził, że trzeba kontynuować sprawy związane ze ściągalnością podatków. "Dużo zrobiono; można i trzeba jeszcze dużo zrobić" - ocenił.

Do wypowiedzi tej odniósł się w rozmowie z PAP Morawiecki. „Myślę, że prezes Kaczyński miał na myśli takie mechanizmy, jak druga część ustawy SENT, która dodatkowo wzmacnia i elektronizuje kontrole przebiegu ciężarówek, cystern przez Polskę” – powiedział.

Reklama

„Chodzi też o projekt STIR, czyli projekt wykorzystania informacji dotyczącej przypuszczalnych nieprawidłowości podczas płatności na rachunkach bankowych. I przede wszystkim - projekt split payment, który wejdzie w życie od stycznia” – dodał Morawiecki.

W jego ocenie Kaczyński mógł też myśleć o „dalszej części odwróconego VAT”.

Morawiecki podkreślił jednocześnie, że jego resort miesiąc po miesiącu „popycha proces legislacyjny” tak, by kolejne mechanizmy powodowały uszczelnienie systemu podatkowego.

„Przypominam, że od stycznia przyszłego roku wchodzi w życie jednolity plik kontrolny dla wszystkich firm, co dodatkowo da nam wiedzę, by uszczelnić pobór VAT” – powiedział.

W ocenie Morawieckiego w przyszłym roku ściągalność VAT powinna zwiększyć się o kilka miliardów złotych wobec roku bieżącego, by pokryć dodatkowe wydatki budżetu. Wskazał tu m.in. wzrost wydatków na armię – o niemal 5 mld zł. Jak zaznaczył, jest optymistą, jeśli chodzi o poprawę ściągalności podatku VAT. (PAP)