Simsek, który - jak podaje Reuters - jest bardzo poważany przez inwestorów, będzie też nadzorował i koordynował działalność instytucji regulujących turecką gospodarkę.

Premier Binali Yildirim w poprzednim gabinecie przeprowadził w środę poważne zmiany; Simsek dzielił się w nim odpowiedzialnością za kwestie gospodarcze z Nurettinem Canikili, który po rekonstrukcji rządu objął resort obrony.

Za inwestycje w nowym gabinecie będzie odpowiadał wicepremier Fikri Isik - poinformował Bozdag. Reuters podkreśla, że nie jest do końca jasne, gdzie przebiega linia podziału między zakresem obowiązków dwóch wicepremierów.

Jak komentuje agencja, w obecnym tureckim rządzie, zdominowanym przez polityków będących zwolennikami ożywiania gospodarki poprzez zaciąganie długu publicznego, Simsek jest jedną z nielicznych osób, które mogą podbudować zaufanie inwestorów.

W ramach rekonstrukcji rządu premier Yildirim wymienił czterech z pięciu wicepremierów. Zmiany objęły między innymi resort obrony i sprawiedliwości.

Yildirim poinformował o rekonstrukcji swojego gabinetu po niezapowiadanym spotkaniu z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Roszad w rządzie spodziewano się od kilku miesięcy, czyli od zainicjowanego przez Erdogana referendum z 16 kwietnia, w którym zwyciężyli zwolennicy zmiany systemu politycznego z parlamentarnego na prezydencki. (PAP)

fit/ mc/