Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,6 USD, w dół o 0,2 proc. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest kwotowana na poziomie 50,8 USD za baryłkę, po zniżce o 0,3 proc.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 7,21 mln baryłek, czyli o 1,5 proc. do 483,42 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Jest to najniższy poziom od początku roku.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się spadku zapasów o 3 mln baryłek.

DoE podał, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 1,02 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 230,2 mln baryłek. Tu oczekiwano wzrostu o 1,9 mln b. Ponadto, rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 1,85 mln baryłek, czyli 1,2 proc. do 149,56 mln baryłek - podał DoE.

Reklama

W centrum uwagi rynków są też informacje o ograniczeniu wydobycia surowca przez producentów - Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie obiecały zmniejszyć wydobycie. Wcześniej zapowiedziała to Arabia Saudyjska.

Kuwait Petroleum Corp. zgodził się zmniejszyć zakontraktowane wolumeny sprzedaży surowca do USA w 2017 r. Wcześniej minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), Suhail Al Mazrouei, powiedział, że Abu Dhabi National Oil Co. od września zmniejszy dostawy o 10 proc.

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Kuwejt wypełnił 98 proc. swojego zobowiązania o ograniczeniu wydobycia surowca, zaś ZEA wprowadził zaledwie 54 proc. obiecanych cięć.

Zapowiedzi Kuwejtu i ZEA nastąpiły tuż po tym, jak minister energii i przemysłu Arabii Saudyjskiej, Khalid Al-Falih, powiedział po spotkaniu OPEC-Rosja, że jego państwo zobowiązało się do ograniczenia eksportu ropy w sierpniu do 6,6 mln baryłek dziennie (b/d), o 1 mln mniej niż rok wcześniej. Dodał, że pozostałe państwa, które zadeklarowały się zmniejszyć produkcję ropy powinny poprawić skuteczność cięć wydobycia. (PAP Biznes)