Na stanowiskach utrzymało się 13 ministrów, podczas gdy sześć resortów ma nowych szefów.

W resortach odpowiedzialnych za gospodarkę nie nastąpiły zmiany, natomiast wakat na stanowisku ministra obrony po zeszłotygodniowej dymisji Tomomi Inady premier obsadził Itsunori Onoderą, który kierował już tym resortem w latach 2012-2014.

Reklama

Tekę zachował dotychczasowy wicepremier i minister finansów Taro Aso, podobnie jak szef kancelarii premiera Yoshihide Suga. Stanowisko szefa MSZ objął Taro Kono, syn byłego ministra spraw zagranicznych. Kono dobrze zna Polskę, jest związany z warszawską Szkołą Główną Handlową, kontaktował się także w latach 80. z Lechem Wałęsą.

Ojciec nowego szefa dyplomacji Yohei Kono przeszedł do historii współczesnej Japonii jako autor jedynego oficjalnego oświadczenia japońskiego rządu w sprawie tzw. kobiet do towarzystwa, głównie Koreanek i Chinek wykorzystywanych seksualnie podczas wojny przez cesarską armię. Kono w swoim wystąpieniu w 1993 roku przyznał, że japońskie siły były zaangażowane w ten proceder.

Ministerstwo handlu pozostaje bez zmian pod kierownictwem Hiroshige Seko.

Dotychczasowy minister spraw zagranicznych, także pełniący obowiązki szefa resortu obrony po dymisji Inady, Fumio Kishida objął stanowisko szefa ds. strategii politycznej w strukturze rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej.

Pomimo zapowiedzi premiera Abego o zwiększaniu roli kobiet w polityce i życiu zawodowym liczba pań na stanowiskach ministerialnych spadła z trzech do dwóch.

Rafał Tomański (PAP)