Od początku roku w Puszczy Białowieskiej wycięto ponad 93 tys. drzew

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
8 sierpnia 2017, 15:11
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska/Newspix
Od początku roku w trzech puszczańskich nadleśnictwach Browsk, Hajnówka i Białowieża pozyskano 111 tys. 993 m sześć. drewna - poinformowały Lasy Państwowe. Jeżeli przyjąć, że jedno drzewo to 1,1-1,2 m sześc. drewna, to z Puszczy Białowieskiej usunięto ponad 93 tys. drzew.

Według danych przedstawionych przez najmniej drzew, bo o kubaturze 17 tys. 742 m sześc. usunięto z Nadleśnictwa Białowieża. Najwięcej drzew wycięto z kolei w Nadleśnictwie Hajnówka, bo o masie 49 tys. 099 m. sześc. W Nadleśnictwie Browsk od początku roku usunięto 45 tys. 152 m sześc. drewna.

Jak tłumaczy PAP Krzysztof Trębski z zespołu prasowego Lasów Państwowych, zdecydowana większość usuniętych w tym roku drzew została wycięta ze względów bezpieczeństwa. Były to m.in. martwe pokornikowe świerki.

Z danych udostępnionych przez Lasy wynika też, że pozyskanie drewna w trzech nadleśnictwach puszczańskich w 2016 r. było prawie dwukrotnie niższe. Przez cały rok wycięto drzewa o kubaturze 65 tys. 736 m sześc. (Białowieża - 5 tys. 258 m sześc; Browsk - 31 tys. 363 m sześc; Hajnówka - 29 tys. 115 m sześc.)

W 2015 r. pozyskano w 83 tys. 615 m sześć. drewna; 2014 - ponad 65 tys. m sześc; 2013 - ponad 58 tys.; 2012 - ponad 50 tys.; 2011 - ponad 51 tys.; 2010 - ponad 113 tys. m sześc. drewna). (PAP)

Puszcza po polskiej stronie pokrywa ponad 60 tys. ha, z czego 10 tys. ha to Białowieski Park Narodowy. Ministerstwo Środowiska i leśnicy zapewniają, że cięcia nie są prowadzone w parku narodowym.

>>> Czytaj też: KE chce włączyć sprawę wycinki w Białowieży do procedury praworządności


Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj