Aż 69% właścicieli firm z sektora mikro, małych i średnich firm (MMŚP) przyznaje, że pracuje ponad dziewięć godzin dziennie, wynika z badania "Polski przedsiębiorca. Portret własny", które z okazji swoich 20. urodzin przeprowadziła firma home.pl.

"Aż 38% przedsiębiorców przyznało się do tego, że od poniedziałku do piątku pracuje więcej niż dziewięć godzin dziennie, 31% - nawet więcej niż 10 godzin! Tylko 24% ankietowanych właścicieli firm przeznacza mniej czasu na wykonywanie swoich służbowych obowiązków. Przyznali się, że zajmuje im to od pięciu do ośmiu godzin dziennie. Z kolei przedsiębiorcy pracujący jeszcze krócej to margines. Tylko 7% właścicieli firm spędza w pracy mniej niż pięć godzin dziennie" - czytamy w komunikacie.

Ankietowani przedsiębiorcy zgodnie przyznają, że gdyby nie korzystali z nowych technologii, ich dzień pracy jeszcze by się wydłużył. Dlatego 53% ankietowanych używa w codziennej pracy co najmniej pięciu różnych programów komputerowych i aplikacji, 42% - poniżej pięciu. Jakie narzędzia pozwalają im pracować krócej i efektywniej? Przede wszystkim pakiet MS Office. Wskazało go aż 74% ankietowanych. Na dalszych miejscach znalazły się programy do księgowania i fakturowania (odpowiedziało tak 58% badanych), wirtualny dysk (45%), komunikatory (34%), Google Analytics (28%), Photoshop (26%), programy do zarządzania magazynem (22%), zasobami ludzkimi (20%) oraz narzędzia do wysyłki newsletterów (13%), podano również.

"Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej korzystają z nowych technologii. Używają ich na co dzień w procesach obsługi klienta, zarządzaniu pracownikami i projektami, ale także do unowocześniania swoich produktów czy usług. To bardzo pozytywny trend, pozwalający im lepiej kierować swoimi biznesami, poświęcać więcej czasu na rozwój" - powiedziała dyrektor działu sprzedaży i marketingu w home.pl. Marta Puczyńska, cytowana w materiale.>>> Polecamy: Optymiści nie oszczędzają. Czy szczęśliwym Polakom rzeczywiście żyje się lepiej?

Reklama