Jak powiedział PAP sekretarz gminy Łoniów Andrzej Swajda, na podstawie wyników ostatnich próbek wody pobranych do badań, sanepid wydał decyzję, pozwalającą na picie wody z zanieczyszczonego wcześniej wodociągu.

"Są to próby z poniedziałku i już wówczas woda była zdatna do spożycia, ale dopóki nie zakończy się procedura badania i nie mamy decyzji, nie można odwołać zakazu" – wyjaśniał Swajda.

Z wody nie mogło korzystać ok. 3,5 tys. osób – połowa mieszkańców gminy. Zakaz spożywania wody dotyczył mieszkańców 14 wsi w gminie Łoniów oraz jednej miejscowości w sąsiedniej gminie Osiek.

W czasie zakazu mieszkańcy wykorzystywali wodę z kranu jedynie do celów sanitarnych. Wodę pitną dostarczano im beczkowozami; mogli też pobierać ją z dostępnego przez całą dobę punktu w siedzibie urzędu gminy. Dostawali też wodę butelkowaną.

Za dystrybucję wody w gminie odpowiada lokalna Spółdzielnia Kółek Rolniczych - Przedsiębiorstwo Wodociągowe.

Zakaz spożywania wody wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sandomierzu, który badając ujęcie Sulisławice-Ruszcza Kolonia, stwierdził obecność niebezpiecznych dla zdrowia bakterii z grupy coli.

Wodę w zanieczyszczonym ujęciu i wodociągu chlorowano.

Katarzyna Bańcer (PAP)