Na briefingu prasowym przed inauguracją II Forum Polonijnego w Krynicy, Karczewski był pytany, czy rozmawiał z prezydentem o projektach ustaw reformujących sądownictwo. "Jeszcze nie rozmawialiśmy z panem prezydentem, ale sam, osobiście będę rozmawiał w przyszłym tygodniu" – zapowiedział marszałek Senatu.

"Na pewno głównym naszym tematem będzie referendum konstytucyjne ale również będziemy rozmawiać o ustawach o Sądzie Najwyższym" – mówił Karczewski.

Wskazywał, że prezydenckie projekty ustaw najprawdopodobniej pod koniec września wpłyną do parlamentu, a Sejm rozpatrzy je albo we wrześniu, albo w październiku.

24 lipca br. prezydent zawetował uchwalone kilka dni wcześniej w błyskawicznym tempie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział wtedy zarazem przygotowanie nowych projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. "Te ustawy muszą zostać naprawione tak, by były do przyjęcia dla wszystkich" - powiedział.

Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum odbyło się w przyszłym roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

Aleksandra Rebelińska (PAP)