USA zakończyły tam w czwartek instalację kolejnych wyrzutni THAAD.

Tysiące policjantów otoczyły w Seongju około 400 protestujących, którzy od środy blokowali drogę prowadzącą do dawnego pola golfowego, gdzie rozmieszczany jest THAAD.

Policjanci wybili szyby w samochodach, których protestujący używali do blokady ulicy; następnie pojazdy zostały odholowane. Przedstawiciel straży pożarnej w Seongju poinformował, że 38 osób - w tym sześciu policjantów - zostało rannych.

W rejonie Seongju zauważono zmierzające w kierunku dawnego pola golfowego pojazdy wojsk USA. Niektóre były pokryte czarnym materiałem. Przewoziły ładunki wyglądające jak wyrzutnie rakietowe. Instalacja wyrzutni została zakończona w czwartek po południu czas lokalnego.

Jedna bateria systemu THAAD zwykle składa się z sześciu wyrzutni zdolnych do wystrzelenia 48 rakiet przeznaczonych do niszczenia pocisków balistycznych w ostatniej fazie ich lotu.

Ministerstwo obrony Korei Płd. nie ujawniło, czy nowe wyrzutnie będą od razu gotowe do użycia.

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w czwartek, że należy wywierać silniejszy nacisk na Koreę Północną, włącznie z nałożeniem na nią ostrzejszych sankcji w odpowiedzi na przeprowadzoną w niedzielę kolejną próbę nuklearną.

W lipcu południowokoreański minister obrony Song Jung Mu zapowiedział, że przedyskutuje z dowódcami wojskowymi USA tymczasowe rozmieszczenie dodatkowych wyrzutni systemu THAAD.(PAP)