Abe przyjechał do Indii z wizytą służącą pogłębieniu relacji gospodarczych i obronnych w celu zrównoważenia rosnących wpływów Chin w regionie - odnotowuje agencja Reutera. Premier Japonii podkreślił, że Delhi popiera stanowisko Tokio w kwestii stanowczego reagowania na obecną politykę Pjongjangu.

"Chciałbym zaapelować do świata, razem z premierem (Indii Narendrą) Modim, że musimy sprawić, aby Korea Północna zmieniła swą politykę, poprzez wdrożenie przez wspólnotę międzynarodową nowo przyjętej rezolucji RB ONZ" - podkreślił. "Premier Modi i ja w pełni się z tym zgadzamy" - dodał.

We wspólnym oświadczeniu po rozmowach obaj premierzy wezwali Koreę Północną do poniechania prac nad bronią nuklearną i pociskami balistycznymi oraz "powstrzymania się od wszelkich prowokacyjnych aktów". Zaapelowali też do Pjongjangu o przestrzeganie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji oraz innych porozumień międzynarodowych.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną w związku z przeprowadzeniem 3 września przez ten kraj szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM). Nowe sankcje gospodarcze przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych. (PAP)

cyk/ az/ ap/