Ponad 1,4 tys. pracowników Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze" (PPL) może otrzymać po ok. 5,2 tys. zł brutto nagrody uznaniowej z wypracowanego przez siedem miesięcy tego roku zysku - poinformował w piątek PPL.

Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” wypracowało 184,9 mln zł. zysku netto. To o 25,8 mln wyższy niż w pierwszych siedmiu miesiącach roku 2016.Tak dobre wyniki finansowe pozwalają na przeznaczenie części wypracowanego wyniku już teraz na nagrody dla załogi. Pierwsza rata tej nagrody, która trafiłaby do kieszeni ponad 1,400 uprawnionych osób, wynosi 5,200 zł brutto dla każdego takiego pracownika.

„W każdej chwili jestem gotowy do wypłaty pierwszej transzy nagrody uznaniowej, do czego zobowiązałem się w porozumieniu zawartym z częścią związków zawodowych. Aby tak się stało, warunkiem koniecznym jest zawarcie ostatecznego porozumienia z całą stroną społeczną dotyczącą kwestii płacowych, a niezbędnym elementem na drodze do tego jest zakończenie toczącego się z trzema związkami zawodowymi sporu zbiorowego” – mówi naczelny dyrektor „Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski

Spór zbiorowy pomiędzy trzema spośród siedmiu z działających w PPL organizacji związkowych trwa od marca 2016 roku.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największe lotnisko w Polsce. W 2016 r. port obsłużył 12,8 mln pasażerów – o 14,4 proc. więcej niż w 2015 r. Przez pierwsze osiem miesięcy 2017 roku obsłużono 10,4 mln pasażerów – o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 oku. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które zatrudnia ponad 1,5 tys. osób.