"Historia uczy, że warunkiem pomyślnej przyszłości jest utrzymanie zwartości Europy, i to całej Europy. Musimy o to stale zabiegać" - powiedział Schaeuble.

Jak zaznaczył, "większe kraje ponoszą co prawda większą odpowiedzialność, należy jednak uważać, by inne kraje w Europie nie powiedziały, że tylko duże kraje odgrywają ważną rolę".

Reklama

W urodzinowym spotkaniu uczestniczyło 700 przedstawicieli życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Obecny by też szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Merkel określiła Schaeublego mianem "Europejczyka z wyboru serca". Podkreśliła też jego zasługi dla zjednoczenia Niemiec oraz dla decyzji o przeniesieniu stolicy Niemiec z Bonn do Berlina.

"Wolfgang Schaeuble należy do tych polityków CDU, którzy nigdy nie stracili nadziei na ponowne zjednoczenie Niemiec" - powiedziała Merkel. Jako ówczesny minister spraw wewnętrznych RFN Schaeuble był głównym negocjatorem podpisanej 31 sierpnia 1990 roku umowy zjednoczeniowej z NRD.

Schaeuble przypomniał, że zjednoczenie kraju dokonało się "bez jednego wystrzału i bez przelewu krwi". "A teraz znów narzekamy" - zauważył. Podkreślił, że jeżeli wówczas udało się rozwiązać wszystkie problemy, to i obecnie nie należy bać się przeszkód.

Schaeuble zasiada w Bundestagu nieprzerwanie od 1972 roku. Mieszka w Offenburgu w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, nieopodal granicy z Francją. W poprzednich wyborach głosowało na niego w tym okręgu wyborczym ponad 56 proc. wyborców.

Merkel powiedziała, że podczas kampanii wyborczej CDU robi wszystko co tylko możliwe, by Schaeuble nie musiał kończyć swojej parlamentarnej kariery.

Polityk CDU kieruje od 2009 roku resortem finansów. W pierwszym rządzie Merkel (2005-2009) był ministrem spraw wewnętrznych. Za kanclerza Helmuta Kohla był szefem urzędu kanclerskiego (1984-1989) i szefem MSW (1989-1991). Przez dwa lata (1998-2000) kierował CDU, zrezygnował jednak z tej funkcji na rzecz Merkel w związku z aferą dotyczącą nielegalnych funduszy partyjnych.

W październiku 1990 roku Schaeuble padł ofiarą zamachu. Sprawca uznany za psychicznie chorego oddał do niego dwa strzały podczas wiecu wyborczego. Od tego czasu częściowo sparaliżowany polityk porusza się na wózku inwalidzkim.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)