O wizycie i jej efektach poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślił, że delegacja z Podkarpacia wzięła udział w V Forum Transferu Technologii i Innowacji krajów należących do ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej). Targi odbywały się w Nanning.

„Atuty naszego regionu prezentowaliśmy ok. 50 lokalnym przedsiębiorcom z regionu Kuangsi-Czuang, z którym mamy podpisaną umowę o współpracy” – dodał Ortyl, który spotkał się również z władzami tej prowincji.

Podczas wizyty w Chinach marszałek zaprosił także lokalnych przedsiębiorców z regionu Kuangsi do udziału w Ekogali - targów produktów i żywności wysokiej jakości. Impreza odbędzie się na początku grudnia w Jasionce k. Rzeszowa.

„Wstępnie mamy już deklarację 11 firm, które chcą przyjechać na targi. Liczymy tutaj na szeroką współpracę pomiędzy naszymi regionami” – powiedział Ortyl.

Jednym z uczestników delegacji był prezes stowarzyszenia Polska Ekologia Paweł Krajmas, który na konferencji podkreślił, że udział chińskich firm w targach żywności Ekogala jest wielką szansą dla polskich producentów. „W Chinach obecnie jest bardzo dobra koniunktura na zdrowe, ekologiczne produkty żywnościowe. Warunek jest jeden – muszą to być produkty najwyższej jakości” – dodał.

Zdaniem Krajmasa już teraz możemy eksportować do Chin jabłka, soki, warzywa i produkty mleczne. „W mojej ocenie jako region możemy stać się centrum handlu z Chinami, nie tylko produktów żywnościowych. Musimy tylko tworzyć duże organizacje producenckie i wypromować nasze marki na rynkach trzecich” – zaznaczył.

Delegacja z Podkarpacia, w której uczestniczył również m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, odwiedziła także miasto Liuzhou, gdzie mieści się centrala firmy Liugong Machinery. Firma ta kupiła w 2012 r. cywilną część Huty Stalowa Wola i produkuje maszyny budowlane. Przedstawiciele Podkarpacia odwiedzili m.in. nowoczesne Centrum Badawczo Rozwojowe Liugong i linię produkcyjną koparek.

Prezydent Stalowej Woli podpisał z władzami Liuzhou list intencyjny. Jak powiedział w trakcie konferencji Nadbereżny, oba miasta zamierzają współpracować m.in. w dziedzinie edukacji. „Chcemy lepiej poznawać swoje kultury, zwyczaje, tradycje” – dodał i zadeklarował, że dzieci w Stalowej Woli będą uczyły się podstaw języka chińskiego.

Nadbereżny zaznaczył, że w budowaniu dobrych relacji między Polską a Chinami pomoże otwarcie w Stalowej Woli Centrum Badawczo-Rozwojowego Liugong i uruchomienie produkcji dwóch nowych modeli maszyn. Centrum ma być otwarte pod koniec września br.

Delegacja promowała także przyszłą trasę koncertową Podkarpackiej Filharmonii, która będzie miała miejsce na przełomie grudnia i stycznia.

Wojciech Huk (PAP)