Prezes PiS poinformował w piątek wieczorem TVP Info, ze jego spotkanie z węgierskim premierem dotyczyło przebiegu spraw w Unii Europejskiej.

"Była przede wszystkim mowa o tym, co się będzie działo w Unii Europejskiej, jak to widzimy, jakie mamy informacje w tej dziedzinie. Ale była także mowa o tym, co robić dalej, jak się przygotowywać to tych ewentualnych zmian, które będą miały miejsce w Unii" - powiedział J. Kaczyński. "Były różnego rodzaju diagnozy co do tych kwestii" - dodał.

Prezes PiS ocenił, że rozmowa przebiegła "w bardzo dobrej atmosferze", była "bardzo przyjazna". Jednocześnie mowa była też "o pewnych konkretach odnoszących się do tego, co się może zdarzyć w Unii niedługo" - zaznaczył polityk.

"No i tu bardzo ważne jest to, że pan premier powiedział jednoznacznie, że możemy na Węgry liczyć" - oświadczył szef PiS.

Reklama

Dopytywany o szczegóły rozmów prosił o wyrozumiałość. "To była jednak rozmowa w dość zamkniętym gronie i pewnie premier Orban i jego współpracownicy nie byliby uradowani, gdybym o tym opowiadał" - zaznaczył. Pytany, czy można się spodziewać wspólnego polsko-węgierskiego stanowiska w jakichś sprawach unijnych powiedział, że będzie takie w "wielu sprawach, z całą pewnością". "Natomiast w pewnych sprawach, sądzę, że niedługo zaczną działać komisje ekspertów" - dodał.

W piątkowym spotkaniu z Viktorem Orbanem, które odbyło się w Sejmie, oprócz J. Kaczyńskiego uczestniczyli także marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz wicemarszałkowie z PiS: Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki.

Spotkanie w Sejmie odbyło się w ramach oficjalnej wizyty Viktora Orbana w Warszawie. Szef węgierskiego rządu rozmawiał również z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą

oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. (PAP)