O rezygnacji Sinkeviczius poinformował po spotkaniu z premierem Sauliusem Skvernelisem. Jednocześnie po rozmowach tych o pozostaniu w rządzie poinformował inny socjaldemokrata, szef litewskiego MSZ, Linas Linkeviczius oraz bezpartyjna minister sprawiedliwości - Milda Vainiute.

Linkeviczius dodał, że już w poniedziałek złożył podanie o wystąpienie z LSDP i pozostaje ministrem spraw zagranicznych. Z kolei Sinkeviczius oznajmił, że już wręczył podanie o zwolnienie ze stanowiska.

Natomiast Vainiute oświadczyła: "premier poinformował mnie o swoim zaufaniu, więc pozostaję w rządzie".

Koalicja LSDP z Litewskim Związkiem Rolników i Zielonych (LVŻS) trwała niecały rok. W sobotę socjaldemokraci postanowili wyjść z niej. Swą decyzję tłumaczyli tym, że są "eliminowani" przez koalicjantów z kształtowania polityki, dlatego też "formalne istnienie koalicji nie ma sensu".

Decyzji władz partii socjaldemokratycznej nie popiera większość posłów z sejmowej frakcji ugrupowania. W poniedziałek posłowie ci postanowili podtrzymać poparcie dla rządzącej LVŻS i zapowiedzieli podpisanie porozumienia o współpracy.

Obserwatorzy litewskiej sceny politycznej nie wykluczają rozłamu w partii socjaldemokratycznej, a premier decyzję LSDP ocenił jako "krótkowzroczną i samobójczą".

W wyborach parlamentarnych w październiku 2016 r. współrządzący wówczas na Litwie socjaldemokraci zdobyli jedynie 17 mandatów i weszli w koalicję z LVŻS, który uzyskał 57 mandatów w 141-osobowym Sejmie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)