Nasz zachodni sąsiad znalazł się w 2016 roku na czele zestawienia po raz szósty z rzędu. Niemcy zostali wysoko ocenieni w wielu kategoriach, w tym między innymi pod względem potencjału gospodarczego, bezpieczeństwa, stabilności oraz wolności podróżowania - podaje portal www.marketwatch.com.

W edycji 2016 tuż za Niemcami uplasowały się Francja, Dania, Islandia i Szwecja. Poza pierwszą dziesiątką znalazła się Wielka Brytania. Polska zajęła 19. pozycję, czyli między innymi za Czechami i Węgrami.

Przy tworzeniu rankingu autorzy wzięli pod uwagę zarówno „wewnętrzne”, jak również „zewnętrzne” czynniki wpływające na wartość narodowości. Pierwsze z nich odnoszą się do gospodarczej siły danego kraju oraz poziomu jego rozwoju (prognozowanej długości życia, jakości edukacji czy standardu życia) oraz bezpieczeństwa i stabilności. W skład drugiej kategorii wchodzą między innymi poziom zglobalizowania danego państwa oraz łatwość w przemieszczaniu się z niego do innych krajów.

Obywatele europejskich państw mają zazwyczaj większą swobodę w osiedlaniu się oraz rozwoju kariery za granicą niż przedstawiciele pozostałych nacji. To główny powód tego, że kraje takie jak np. USA zajęły w rankingu dopiero 29. miejsce.