Prawie 10 lat po kryzysie światowa gospodarka jest w znacznie lepszym stanie. Powolny i ale za to stały wzrost globalnego PKB obserwowany w ciągu ostatnich kilku lat ma się utrzymać. W tym roku ma wynieść 3,5 proc.- podaje World Economic Forum.

Światowy ranking konkurencyjności obejmuje 137 gospodarek. Indeks dotyczy 12 filarów konkurencyjności, w tym innowacji, infrastruktury i otoczenia makroekonomicznego.

Na szczycie zestawienia po raz kolejny znalazła się Szwajcaria, zdobywając wysokie miejsca w prawie w każdym segmencie konkurencyjności. Szwajcarska gospodarka jest odporna na zawirowania na światowych rynkach, rynek pracy jest stabilny, a firmy korzystają z dobrodziejstw nowych technologii wykazując wysoki poziom innowacyjności. Podobnie jest w segmencie zdrowia publicznego i edukacji.

Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone. To awans o jedno oczko w porównaniu z poprzednią edycją raportu. Tegoroczny wynik to jednocześnie najlepsza pozycja USA w rankingu. Mocne strony największej gospodarki świata to wysoka efektywność i innowacyjność. Nieco słabszą pozycję Stany Zjednoczone mają w filarze makroekonomicznym. Słabiej wypadają także w kategorii zdrowia i podstawowej edukacji.

Na trzecią pozycję w zestawieniu spadł (kosztem USA) Singapur. Pozostałe państwa pierwszej dziesiątki zestawienia to pięć krajów europejskich (Holandia, Niemcy, Szwecja, Finlandia i Wielka Brytania) oraz Hongkong i Japonia.

GCI 2017–2018 - Polska

GCI 2017–2018 - Polska

źródło: Forsal.pl

A jak wypadła Polska? Niestety w tegorocznym rankingu konkurencyjność spadliśmy o trzy pozycje na 39. miejsce. Co prawda ogólny indeks konkurencyjności dla Polski nieznacznie wzrósł do 4,59 pkt (na 7 możliwych) z 4,56 pkt, jednak inne kraje zyskiwały więcej.

"W tym roku włączono do panelu mikroprzedsiębiorstwa, co właściwie oznacza brak ciągłości i porównywalności rankingu. (...) Ze względu na to na świecie spadła liczba respondentów - w Polsce liczba ta wyniosła 204 wobec 206 w zeszłym roku, podczas gdy mediana na świecie to 83 przedsiębiorstwa" - powiedział PAP Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

"Włącznie do panelu mikroprzedsiębiorstw znacznie obniża nasze oceny, bo one dużo bardziej 'narzekają'" - dodał.

Badanie przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorców wskazuje, że największym problem dla konkurencyjności polskiej gospodarki jest niezmiennie od wielu lat prawo podatkowe i wysokość podatków oraz bariery prawa pracy, niestabilność polityki gospodarczej. Najmniejsze problemy wskazane przez przedsiębiorców to inflacja i przestępczość.