Na czterostronnym spotkaniu mówiono o rozbudowie infrastruktury i postępie w realizacji najważniejszych projektów energetycznych. Według uczestników spotkania bułgarska prezydencja w Unii Europejskiej w połowie 2018 r. powinna być "bałkańska", a najważniejszym jej akcentem ma być rozszerzenie UE na Zachodnie Bałkany.

"Bałkany są krytycznym regionem, który w swojej historii rodził wiele konfliktów; obecnie świta nadzieja na dobrą współpracę, powinniśmy połączyć swoje siły w imię wspólnego celu – przyłączenia się Serbii do UE i rozszerzenia Unii na Zachodnie Bałkany” – podkreślił grecki premier Aleksis Cipras.

Bałkańscy politycy przypomnieli najważniejsze projekty, do których realizacji należy dążyć w pierwszej kolejności: połączenie systemów gazociągowych wszystkich państw regionu (obecnie interkonektor łączy tylko Bułgarię i Rumunię – PAP), połączenie kolejowe między Tesalonikami a Belgradem, autostrada mająca połączyć rumuńską Konstancę z Warną i Burgas, połączenie kolejowe między greckim Aleksandrupolis a Burgas. "Powinniśmy należycie koordynować projekty infrastrukturalne, by rozwijały się wokół unijnych korytarzy transportowych” – zaznaczył rumuński premier Mihai Tudose.

Bułgarski premier Bojko Borisow zastrzegł, że czterostronne spotkanie w Warnie nie ma na celu powołania "nowej grupy V4, która powodowałaby niepokój w Brukseli"; celem spotkania jest wyłącznie rozwój regionalnej współpracy gospodarczej.

Wcześniej we wtorek odbyło się wspólne posiedzenie bułgarskiego i rumuńskiego rządu, na którym podpisano szereg ważnych dokumentów o współpracy, m.in. w rozwoju transportu i między instytucjami morskimi w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi morskiej i lepszej koordynacji działań w walce z nasilającą się nielegalną migracją do Rumunii drogą morską.

Bułgaria i Rumunia porozumiały się w sprawie rozpoczęcia prac nad trzema projektami nowych mostów na Dunaju. Obecnie oba państwa są połączone dwoma mostami; bardziej eksploatowany między bułgarskim Ruse a rumuńskim Giurgiu ma ponad 60 lat i nie można go poszerzyć. Najbardziej aprobowany przez obie strony projekt zakłada budowę nowego mostu obok.

Sofia i Bukareszt podpisały również porozumienie o pilnej pomocy energetycznej w sytuacjach kryzysowych.

Borisow i Tudose wyrazili wolę wspólnego dążenia do członkostwa w strefie Schengen, podkreślając, że oba kraje spełniły wszystkie niezbędne warunki. Mihai Tudose wyraził przekonanie, że za rok to członkostwo stanie się faktem.

Ewgenia Manołowa (PAP)