Kotowski dodał, że innym argumentem za darmowymi przejazdami jest troska o mniej zamożnych mieszkańców. "To projekt, który jest wyrazem troski o mieszkańców, zwłaszcza tych uboższych (...). Z przejazdów korzystają przecież najczęściej uczniowie, osoby starsze" - powiedział prezydent.

W rozmowie z PAP zaznaczył, że liczy na to, że dzięki bezpłatnemu transportowi część kierowców przesiądzie się do autobusu. "Chcemy zadbać o to, żeby zmniejszyć ruch w mieście(...), myślę, że bezpłatne przejazdy stanowią taką szansę" - powiedział.

Podkreślił, że miasto stać rezygnację z pobierania opłat za przejazdy komunikacja miejską. "Najważniejszym uzasadnieniem dla mojej propozycji bezpłatnych przejazdów jest niespotykane wcześniej wsparcie dla naszego miasta z budżetu centralnego i spółek Skarbu Państwa, oraz pozytywnie rysująca się sytuacja budżetowa miasta na przyszłe lata. Otrzymaliśmy ponad 36 mln zł na przebudowę mostu, 35 mln zł. na Muzeum Żołnierzy Wyklętych, kilkadziesiąt milionów na drogi" - wyliczył Kotowski.

Dodał, że do Miejskiego Zakładu Komunikacji przybyło ostatnio autobusów, także elektrycznych.

W czwartek Rada Miasta uchyliła uchwałę zawierającą cennik przwozów w transporcie miejskim.

Darmowa komunikacja miejska jest dostępna w Polsce w ponad 40 miejscowościach, m.in. w Lublinie, Bełchatowie, Mławie, Żorach i Ząbkach.(PAP)

autor: Adrian Pezowicz