Morawiecki przedstawia we wtorek w Sejmie projekt budżetu na przyszły rok.

"Jest to budżet nie tylko dobry dla polskiego państwa, ale przede wszystkim budżet bardzo dobry dla polskiego społeczeństwa (...). Jest to budżet, w którym 75 mld zł przeznaczamy na na cele społeczne. Czy te 75 mld zł to jest dużo? Pewnie zawsze na różne cele społeczne jest trochę za mało, ale w czasach waszych (...) rządów PO-PSL na cele społeczne w latach 2013-15 wydawaliście państwo 17-19 mld zł. My wydajemy (...) cztery razy więcej" - oświadczył wicepremier.

Reklama

"Te pieniądze znaleźliśmy poprzez umiejętne uszczelnienia systemu podatkowego" - wyjaśnił Morawiecki. Dodał, że znacząco więcej wydatków będzie na wszystkie podstawowe, główne sfery życia społecznego i gospodarczego.

Zaznaczył, że w zeszłej czterolatce poprzedni rząd wydawał więcej w sektorze finansów publicznych o niecałe 14 mld zł, o tyle reprezentowany przez niego rząd w przyszłym roku ma wydać więcej o 38,8 mld zł. " To jest budżet solidarnościowy, to jest budżet społeczny, ale to jest jednocześnie budżet, który służy rozwojowi" - podkreślił.

Zaznaczył, że rząd przygotowując ustawę szukał ścieżek rozwoju gospodarczego i zachowaniu stabilności finansów publicznych. "Ten budżet zachowuje stabilność finansów publicznych i utrzymuje się w ramach wszystkich podstawowych zależności, zarówno unijnych, jak i krajowych, czyli kryteriów konwergencji i stabilizującej reguły wydatkowej oraz reguł związanych z ograniczeniem wysokości długu.

Dodał, że rządowi zależy na rozwoju długoterminowym, ale też odpowiada on potrzebom polskiego społeczeństwa. "Ten budżet jest budżetem dla ludzi" - wskazał. (PAP)

autor: Marcin Musiał

edytor: Dorota Skrobisz