"Zapadły ustalenia, że jest niezbędne, by państwo realizowało regulację procesu emisji kryptowalut, pozyskiwania, procesu obrotu. Państwo powinno wziąć to wszystko pod swoją kontrolę" - powiedział Siłuanow. Wyjaśnił, że potrzebne jest opracowanie i przyjęcie ustaw dotyczących pozyskiwania kryptowalut i obrotu nimi.

Minister nie podał szczegółów. Jak podkreślił, ogólnie zapadła decyzja, iż państwo powinno "pokierować sytuacją i przyjąć regulacje na szczeblu ustawodawczym".

Jak relacjonował, Putin mówił we wtorek o problemach związanych z kryptowalutami, wśród których wymienił m.in. kwestie przestrzegania przepisów wymierzonych w proceder prania pieniędzy. Prezydent Rosji wskazał, że pojawiają się np. możliwości unikania płacenia podatków czy finansowania terroryzmu. Putin ocenił, że Rosja, czerpiąc z doświadczeń zagranicznych, powinna usystematyzować sferę posługiwania się kryptowalutami.

Jeszcze przed wtorkowym spotkaniem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiadał, że nie zapadną na nim konkretne decyzje. Pieskow zauważył, że obecnie "w wielu krajach kryptowaluty wchodzą do obiegu jako środek finansowy, ale żaden kraj na razie nie wie, jak w sposób niezawodny regulować ten środek płatniczy i sposób inwestycji".

We wtorkowym spotkaniu z Putinem na temat kryptowalut uczestniczyli prócz Siłuanowa: szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina, doradca prezydenta ds. gospodarczych Andriej Biełousow oraz szef firmy Qiwi świadczącej międzynarodowe usługi płatnicze, Siergiej Sołonin.

Również we wtorek wiceprezes banku centralnego Siergiej Szwiecow powiedział na odbywającym się w Moskwie forum finansowym, iż bank opowiada się za ograniczeniami funkcjonowania stron internetowych, na których można kupić kryptowaluty. Jak wyjaśnił, bank prowadzi teraz rozmowy z prokuraturą generalną Rosji na temat zamknięcia zagranicznych stron internetowych, "które dają możliwość obywatelom Rosji kupowania tego rodzaju aktywów".

O zamiarze uregulowania obrotu bitcoinami i innymi tego rodzaju internetowymi walutami, jeśli odbywa się on z udziałem rosyjskich obywateli i przedsiębiorstw, Siłuanow mówił we wrześniu. Ministerstwo finansów oceniało wtedy, że kryptowaluta powinna być klasyfikowana jak aktywa i opowiadało się za tym, by kupować ją i sprzedawać na giełdzie mogli tylko wykwalifikowani inwestorzy. Siłuanow zapowiadał we wrześniu, że do końca roku jego resort opracuje ustawę, która określi procedurę zakupu kryptowalut.

>>> Polecamy: Oto, co Goldman Sachs mówi swoim największym klientom o bitcoinie