Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) zamknie 2017 r. liczbą ok. 40 pozyskanych projektów o rekordowej dla strefy wartości przeszło 3 mld zł. Dzięki nowym inwestycjom powstanie co najmniej 1,4 tys. miejsc pracy - wynika z wtorkowej informacji KSSE.

"Po trzech kwartałach możemy już powiedzieć, że ten rok będzie rekordowy. Szacujemy, że będzie ok. 40 zezwoleń i ponad 3 mld zł inwestycji, co w historii stref w Polsce na pewno będzie rekordem. Podobną tendencję widzimy też w innych specjalnych strefach ekonomicznych, nie tylko my osiągnęliśmy w tym roku bardzo dobry wynik" - ocenił podczas wtorkowego spotkania prasowego w Katowicach prezes KSSE Janusz Michałek.

W ubiegłym roku KSSE pozyskała 29 nowych projektów o wartości ponad 1,9 mld zł. Po trzech kwartałach tego roku wielkość deklarowanych przez inwestorów nakładów przekraczała już 2,9 mld zł, a do końca roku - po planowanym wydaniu kolejnych zezwoleń na działalność w strefie - wzrośnie powyżej 3 mld zł. Prawdopodobnie również ostateczna liczba deklarowanych nowych miejsc pracy przekroczy obecne szacunki, rzędu 1,4 tys. W ramach nowych zezwoleń dotychczasowi inwestorzy zadeklarowali też utrzymanie ok. 7,5 tys. istniejących już w strefie miejsc pracy.

Do końca tego roku może odbyć się jeszcze nawet 13 przetargów, których efektem będą nowe zezwolenia na działalność w strefie.

Pod względem liczby nowych projektów inwestycyjnych rekordowy dla KSSE był rok 2014, kiedy wydano 58 pozwoleń, wobec 29 rok wcześniej. Wzmożone zainteresowanie inwestorów wynikało wówczas m.in. ze zmieniających się regulacji w zakresie intensywności pomocy publicznej w poszczególnych regionach. Jednak łączna wartość pozyskanych wtedy inwestycji była mniejsza od tegorocznej, rzędu 2,5 mld zł.

Prezes Michałek przypomniał o zapowiadanych przez rząd zmianach w systemie zachęt inwestycyjnych, rozszerzających wsparcie dla przedsiębiorców na obszar całej Polski, zamiast - jak obecnie - jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi. Według zapowiedzi resortu rozwoju, ma to zwiększyć wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł i dać 158,3 tys. nowych miejsc pracy. Preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych kryteriów: lokalizacji, charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych miejsc pracy.

Prezes KSSE pozytywnie ocenia nowe rozwiązania, wskazując, że ich wdrożenie powinno nadać nową dynamikę promowaniu Polski jako korzystnego miejsca do lokowania inwestycji. Według Michałka dla firm zarządzających strefami oznacza to także nowe wyzwania.

"Także przed nami, jako zarządem, jest zmiana myślenia. Musimy - mówiąc kolokwialnie - wyjść z gabinetu, dotrzeć do każdej gminy, zastanowić się jak jej pomóc, gdzie i jak szukać inwestorów" - mówił prezes, oceniając, iż w nowej formule na wsparcie będą mogły liczyć także niewielkie inwestycje, o wartości kilkuset tysięcy złotych, a nie jedynie milionowe projekty.

"Musimy trafić do małych i średnich przedsiębiorców, by wykorzystali tę szansę" - tłumaczył prezes, według którego w woj. śląskim jest wiele miejsc, gdzie mogą lokować się tego typu inwestycje. Stąd KSSE chce skoncentrować swoje działania nie tylko w dużych ośrodkach, ale przede wszystkim w miejscach wymagających wsparcia.

Wśród pozyskanych w tym roku projektów KSSE - jak podał prezes - istotną część stanowią polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Michałek ocenił, że dla części firm, które zainwestowały w KSSE już jakiś czas temu, działalność w strefie stała się dźwignią rozwoju, powodując, że z małych firm stały się średnimi czy dużymi.

Tegoroczni inwestorzy w strefie reprezentują m.in. branżę motoryzacyjną, ale także np. przemysł tworzyw sztucznych. Wśród najbardziej znaczących nowych projektów jest druga huta szkła amerykańskiej firmy Guardian w Częstochowie - docelowa wartość tej inwestycji może sięgnąć nawet 200 mln euro. Kolejny duży projekt realizuje też w strefie japoński NGK Ceramics, producent filtrów do silników.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem wśród polskich stref pod względem liczby inwestycji - ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu projekty, warte ponad 24 mld zł, dające zatrudnienie ponad 60 tys. osób. KSSE zajmuje ponad 2,6 tys. ha w 45 gminach w woj. śląskim, opolskim i małopolskim.

>>> Czytaj też: Wstydliwy popyt na węgiel z Donbasu