PBKM chce udostąpnić badania DNA w Europie dzięki współpracy z PlumCareWarszawa, 17.10.2017 (ISBnews) - Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) nawiązał współpracę z amerykańską firmą PlumCare w celu udostępnienia w Europie badań DNA, poinformowała spółka.

"Słyszeliśmy od naszych klientów, że są zainteresowani usługami w zakresie badań. Aktualnie dostępne oferty badania DNA są interesujące, ale dają jedynie obraz tego, co wiemy o DNA człowieka w danym momencie. Nie uwzględniają potrzeb nowych rodzin. Szukaliśmy możliwości pełniejszej realizacji obietnicy uzyskania wglądu w genetykę w taki sposób, żeby zadbać o rodziny w całym okresie życia ich członków" - powiedział prezes Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

W ramach współpracy zostanie wprowadzona przez PBKM na rynek europejski pierwsza tego typu usługa badania DNA i połączonego z nim doradztwa genetycznego przez całe życie, pozwalająca rodzinom przejąć kontrolę nad ich zdrowiem. Usługa ta została nazwana PlumCare DNA Advisor (PlumCare Doradca DNA). W jej ramach rodziny będą miały w jednym miejscu dostęp do badań DNA, doradztwa genetycznego oraz monitorowania na bieżąco postępów nauki w istotnych dla nich obszarach, podano także.

"Wysłanie próbek DNA to tylko początek współpracy, trwającej całe życie. Mając abonament na usługę PlumCare Doradca DNA wszyscy członkowie rodziny poddani badaniom mogą oczekiwać cennych raportów rocznych i powiadomień. Kiedy zostaną dokonane nowe odkrycia, każdy z nich będzie mógł w pełni skorzystać z rozwoju wiedzy i technologii, w zakresie, w jakim go to dotyczy. Tam, gdzie będzie to właściwe, w ramach usługi PlumCare Doradca DNA udzielone zostaną porady genetyczne i konsultacje do lokalnych specjalistów, którzy będą potrafili przełożyć tę wiedzę na sugestie dokonania odpowiednich wyborów życiowych" - czytamy w komunikacie.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews)