Liczba pozyskanych przez PBKM próbek wzrosła o blisko 17% r: r w III kwartaleWarszawa, 18.10.2017 (ISBnews) - Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) pozyskał w III kwartale 2017 roku 5 487 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 4 704 próbek pozyskanych w tym samym okresie roku ubiegłego, co oznacza wzrost o blisko 17% r/r, podała spółka. PBKM przechowywał (łącznie w segmentach B2C i B2B) na koniec III kwartału br. blisko 155 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek, czyli o ponad 14% więcej niż przed rokiem.

"W segmencie B2C, spółki z grupy PBKM przechowywały 142,1 tys. próbek na koniec września tego roku, tj. ponad 15% więcej niż rok wcześniej. Udział umów w modelu abonamentowych w segmencie B2C wyniósł 62,2% na koniec III kwartału 2017 r." – czytamy w komunikacie.

"W trzecim kwartale o 17% wzrosła liczba nowych pobrań próbek krwi pępowinowej lub tkanek i był to rekordowy kwartał w historii PBKM pod względem sprzedaży. Zarówno na rynkach strategicznych jak i na pozostałych zanotowaliśmy wzrost sprzedaży pod względem procentowym i ilościowym. Szczególnie cieszy nas bardzo dobry wynik w Turcji i na Węgrzech. Na koniec trzeciego kwartału łącznie zbankowanych mamy blisko 155 tys. próbek krwi pępowinowej lub tkanek. Nasze wyniki potwierdzają pozycję największego banku komórek macierzystych w Europie pod względem nowo pozyskiwanych próbek" - skomentował współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes PBKM Jakub Baran, cytowany w komunikacie.

Wskazał, że spółka szacuje, że czwarty kwartał pod względem pozyskiwania nowych próbek w porównaniu do trzeciego kwartału może być "trochę słabszy, ale i tak bardzo dobry". Wynik sprzedaży w całym 2017 rok powinien być lepszy od założeń spółki z początku roku i zapowiada się na rekordowy w działalności, zaznaczył prezes.

Szczegółowe informacje na temat danych operacyjnych za III kwartał 2017 roku zostaną zaprezentowane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym, którego publikacja zaplanowana jest na dzień 20 listopada 2017 roku.

Polski Bank Komórek Macierzystych został założony w 2002 roku i zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wieloletnim przechowywaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej i innych tkanek popłodowych. Celem działalności PBKM jest zapewnienie dziecku lub członkom rodziny szybkiego dostępu do materiału biologicznego, który może być stosowany w nowoczesnych terapiach. Spółka zadebiutowała na GPW w 2016 r.

(ISBnews)