"Stworzyliśmy nową architekturę logistyczną, mamy wypracowaną koncepcję i będziemy ją realizować. Zaplanowaliśmy 1 mld zł inwestycji, których najważniejszym elementem będzie Centralny Hub Logistyczny. Pomoże on m.in. w obsłudze pocztowego Nowego Jedwabnego Szlaku" - powiedział Sypniewski podczas konferencji prasowej, nawiązując do niedawno zawartego porozumienia z China Post Group.

Prezes poinformował także, że inwestycje w samym okresie 2018-2019 sięgną ok. 900 mln zł.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślił, że zależy mu, by centralny hub Poczty był dobrze skomunikowany z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Decyzja Poczty Polskiej o przeznaczeniu 1 mld zł na inwestycje w infrastrukturę została podyktowana rosnącą popularnością e-commerce, a w konsekwencji dynamicznym rozwojem rynku KEP, czyli przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych. W 2016 r. Poczta dostarczyła ponad 65 mln paczek - w ciągu 5 lat prognozowany jest wzrost ich wolumenu aż do 110 mln szt. rocznie. Równolegle maleć będzie ilość tradycyjnych listów z 1,87 mld w ub.r. do 1,5 mld w 2021 r. Zainteresowanie korespondencją listową może spaść jeszcze bardziej w wyniku wdrożenia systemu cyfrowej administracji, wyjaśnia firma.

Pod koniec września Poczta podała, że podpisała z China Post Group wstępne porozumienie dotyczące transportu przesyłek drogą lądową z portu przeładunkowego w Małaszewiczach do 30 krajów europejskich, podała spółka.

(ISBnews)