ING BSK planuje rozpoczęcie działalności Twisto w Polsce w II kw. 2018 r.Praga (Czechy), 19.10.2017 (ISBnews) - ING Bank Śląski zakłada rozpoczęcie działalności rozwiązania odroczonych płatności w zakupach online - Twisto - w Polsce w II kwartale 2018 r., poinformował CEO Twisto Michal Smida.

"Zakładamy rozpoczęcie działalności Twisto w Polsce w II kw. 2018 r." - powiedział Smida podczas spotkania z dziennikarzami w Pradze.

Prezes ING BSK Brunon Bartkiewicz oczekuje, że w obecnej fazie rozwoju handlu e-commerce w Polsce rozwiązanie Twisto przyciągnie nowe grupy klientów, jeszcze nieaktywnych online lub nieufnie traktujących kupowanie w sieci.

"Polski e-commerce rośnie szybko, ale może dalej rosnąć znacznie szybciej. Twisto daje potencjał do zwiększenia liczby klientów kupujących online. Będzie stanowić realną alternatywę dla najpopularniejszego obecnie sposobu płatności w sieci przy odbiorze, czyli za pobraniem. Twisto pozwala klientowi najpierw dotknąć zamówiony produkt, poźniej za niego zapłacić. Szybka płatność i łatwa możliwość zwrotu będą stanowić o przewadze tego rozwiązania" - powiedział Bartkiewicz.

Twisto opracowało i rozwija silnik do scoringu kondycji klienta w czasie rzeczywistym pod nazwą Nikita. Dzięki wykorzystaniu technologii big data oraz machine learning, Nikita potrafi ocenić zdolność kredytową klienta w czasie mierzonym w milisekundach. Spółka pozyskała dotychczas 200 tys. użytkowników w Czechach. Ze wsparciem ING BSK spółka zaimplementuje go na polskim rynku. Polska instytucja będzie odpowiedzialna za dane o klientach.

Na początku października ING BSK podał, że sfinalizował inwestycję w Twisto, której celem jest wprowadzenie na polski rynek nowej metody płatności w internecie "kup teraz, zapłać później". Umowa jest częścią wartej 5 mln euro rundy inwestycyjnej Twisto, której przewodzi Grupa ING. W tej rundzie finansowania Twisto uczestniczył również Cezary Smorszczewski, m.in. współtwórca Alior Banku.

"Po odejściu z Aliora chciałem zrealizować w Polsce i regionie CEE projekt, podobny do Twisto, razem z Klarna. Założyciele Klarny zgodzili się, ale fundusze ją finansujące - jak np. Sequoia, zdecydowały o rozwoju na znacznie większych rynkach zachodnich. Teraz wracam do projektu odroczonej płatności w e-commerce z Twisto i ING. Wyniki spółki pokazują, że przejrzyste rozwiązanie Twisto zwiększa satysfakcję klientów i skalę ich zakupów i w efekcie sprzedaż e-sklepów. Projekt ma wszelkie przesłanki, aby odnieść sukces m.in. na polskim rynku e-commerce" - powiedział Smorszczewski.

Rozwiązanie "kup teraz, zapłać później" oferowane przez Twisto to nowatorska propozycja zarówno dla sklepów internetowych, jak i klientów. Dzięki nowej usłudze sklepy online będą mogły zwiększyć swój przychód poprzez wyższą konwersję sprzedaży oraz większą średnią wartość koszyka.

Jak podało Twisto, na rynku czeskim klienci korzystający z rozwiązania robią zakupy średnio 30% częściej niż osoby wybierające inne metody płatności. Twisto oferuje szybką i bezpieczną płatność z krótkoterminowym finansowaniem w okresie 14 dni od dostarczenia towaru.

Pod koniec września ING BSK uzyskał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy ze spółką Twisto Payments.

ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem Grupy wyniosły 117,48 mld zł na koniec 2016 r.

(ISBnews)