"To co w Ministerstwie Finansów powiodło nam się zdecydowanie, to przywrócenie powagi państwa, potraktowanie instytucji państwa jako podstawowej wartości" - mówił Morawiecki, który był w czwartek w TVP Info gościem Bronisława Wildsteina w programie "O co chodzi".

Skutkiem tego jest m.in. to, że dzięki analitykom resortu finansów oraz Krajowej Administracji Skarbowej "domknęliśmy lukę VAT w wielkości co najmniej kilkanaście miliardów rocznie".

"Ja nawet mówię, że będzie to dwadzieścia, dwadzieścia parę miliardów już w tym roku i kolejne dziesięć miliardów w przyszłym roku" - zaznaczył wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Morawiecki dodał, że znacznie trudniej będzie odwrócić inne błędy poprzednich dwudziestu kilku lat, w wyniku których Polska np. wyprzedała wiele swoich przedsiębiorstw i dziś, jak zacytował jednego z analityków Bloomberga, jest "krajem posiadanym przez kogoś innego".

"Tam gdzie możemy staramy się wzmacniać gospodarkę, ale przed nami 20 lat odkręcania błędów przeszłości" - powiedział wicepremier.

>>> Czytaj też: W 2018 r. luka w VAT spadnie do poziomu Niemiec czy Wielkiej Brytanii? CASE: To możliwe