Qumak z umową na II etap systemu sterowania ruchem w Lublinie za 19 mln zł netto


Warszawa, 20.10.2017 (ISBnews) - Qumak podpisał z Zarządem Dróg i Mostów w Lublinie umowę na modernizację systemu zarządzania ruchem i komunikacją (SZR). Wartość kontraktu opiewa na 19 mln zł netto, podała spółka. Planowane zakończenie prac przypada na grudzień 2019 r.
"Rozbudowa SZR polega na włączeniu do niego kolejnych sygnalizacji świetlnych oraz zamontowanie dodatkowych tablic informujących uczestników ruchu o sytuacji na drodze. Ponadto, w ramach umowy, firma przeniesie Centrum Sterowania Ruchem do nowej lokalizacji, gdzie zainstaluje urządzenia i serwer ściany graficznej" - czytamy w komunikacie.
Inwestycja w Lublinie to drugi etap budowy inteligentnego systemu transportowego w tym mieście. Pierwszy również realizował w 2015 roku Qumak. Spółka odpowiadała za integrację i kalibrację systemu ruchu oraz obsługę Centrum Sterowania Ruchem. W ramach inteligentnego systemu, obejmującego 69 lubelskich skrzyżowań, spółka uruchomiła także system informacji drogowej - czyli 10 znaków wyświetlających m.in. informacje o zdarzeniach drogowych i sugerowanych objazdach, przypomniano.
"Jesteśmy jednym z głównych graczy nie tylko na rynku ITS, ale również szeroko pojętego smart city. Zabudowaliśmy kompetencje, które pozwalają nam realizować najbardziej skomplikowane projekty. Rynek 'inteligentnych miast' jest szacowany na od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów złotych w najbliższych latach. Jesteśmy przekonani, że kiedy ruszą w Polsce inwestycje na skalę, którą obserwowaliśmy w latach 2009-2015, pojawi się również szereg przetargów z zakresu smart city. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby je wygrywać i skutecznie realizować" - powiedział p.o. prezesa Wojciech Włodarczyk, cytowany w komunikacie.
Qumak ma też na swoim koncie realizację największego obszarowo i budżetowo systemu transportowego w Polsce - TRISTAR. Ten trójmiejski ITS wart był niemal 134 mln zł, podkreślono w komunikacie.
Qumak jest polską spółką informatyczno-technologiczną, notowaną na GPW od 2006 r. Oferuje innowacyjne rozwiązania IT dla sektora prywatnego i publicznego, świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań.
(ISBnews)