Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała o wydłużeniu programu skupu aktywów od stycznia do września 2018 r. przy obniżeniu miesięcznej skali QE do 30 mld euro z 60 mld euro - podał EBC w komunikacie. Zgodnie z oczekiwaniami, EBC pozostawił bez zmian podstawowe stopy procentowe.

Decyzja o "rekalibracji" QE została obwarowana kilkoma zastrzeżeniami, które osłabiły wydźwięk obniżenia skupu aktywów.

Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu QE i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia.

Z kolei spłaty kapitału z tytułu zapadających w ramach programu QE aktywów będą reinwestowane przez dłuższy czas po zakończeniu zakupów - tak długo, jak długo będzie istniała taka potrzeba.

Począwszy od 6. listopada, EBC będzie publikować co miesiąc dane o zapadających aktywach nabytych w ramach QE.

Decyzje EBC zostały przyjęte przez rynek jako umiarkowanie gołębie. Kurs EUR/USD spada o 0,8 proc. do 1,172, a rentowność 10-letni bunda spada o 3 pb. do 0,45 proc.

KONGRES DAJE ZIELONE ŚWIATŁO NA REFORMĘ PODATKÓW W USA

W czwartek po południu amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała wcześniej zatwierdzoną przez Senat ustawę budżetową na 2018 r.

Ustawa zezwala na zwiększenie deficytu w horyzoncie dekady o 1,5 bln USD. Dzięki temu ustawa o reformie podatków będzie mogła zostać przyjęta w Senacie zwykłą większością głosów. Bez zwiększenia limitu deficytu, reforma potrzebowałaby w Senacie 60 głosów, choć Republikanie posiadają tam jedynie 52 miejsca.

Szczegóły propozycji podatkowych ujrzą światło dzienne prawdopodobnie już 1. listopada. Paul Ryan powiedział wcześniej w tym tygodniu, iż chciałby aby Izba Reprezentantów zakończyła prace nad reformą przed 23. listopada (święto dziękczynienia).

UDANY SEZON DLA AMERYKAŃSKICH SPÓŁEK

Dow Jones Industiral rośnie 0,3 proc., S&P 500 zyskuje 0,2 proc., Nasdaq Comp. w górę o 0,1 proc.

Trwa dobra passa amerykańskich spółek w III kw.

Niemal 15 proc. zyskiwały walory Twittera. Właściciel portalu społecznościowego zaraportował wyraźnie wyższy od oczekiwań EBITDA (207 mln USD vs 161 mln) i 4-proc. wzrost aktywnych użytkowników w ciągu miesiąca w III kw.

Nieco skromniej, ale wciąż na plusie (+1 proc.) drożały akcje Forda. Zysk na akcję producenta aut wyniósł w III kw. 43 centy, 1/3 powyżej oczekiwań.

Nad kreską notowane były akcje UPS. Dostawca usług pocztowych podwyższył prognozy na koniec roku i zaraportował 2-proc. wzrost przychodów na każdą dostarczoną przesyłkę (ponad dwa razy więcej niż rok temu).

Do czwartku ok. 40 proc. spółek notowanych na S&P 500 podało swoje wyniki, z czego ok. 75 proc. wyprzedziło oczekiwania co do zysku.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się wzrostu zysków spółek z S&P 500 w III kw. o 4 proc. wobec 10,9 proc. w II kwartale. W IV kw. oczekuje się wzrostu zysków o 11,3 proc., a dla całego 2017 r. o 10,6 proc.

FUNT W DÓŁ - UE PRZYGOTOWUJE SIĘ NA NEGATYWNY SCENARIUSZ BREXITOWY

W czwartek osłabia się także brytyjska waluta. Para GBP/USD zniżkuje o 0,6 proc. do 1,317. Część inwestorów realizuje zyski po środowych wzrostach (po wyższych niż oczekiwano danych o dynamice wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii w III kw.), a część reaguje na negatywne dla UK doniesienia ws. Brexitu.

Unijni negocjatorzy stwierdzili w czwartek, że istnieje konieczność stworzenia metodologii, na podstawie której wyliczony zostanie tzw. "rachunek za Brexit". Premier UK Theresa May powiedziała we wrześniu, że będzie "honorować" zobowiązania w stosunku do Wspólnoty.

Unia Europejska zgodziła się na rozpoczęcie wewnętrznych przygotowań na wypadek ewentualnego fiaska w rozmowach z Brytyjczykami w grudniu - podały w czwartek agencje.

Tymczasem, Komisja Europejska wszczęła w czwartek postępowanie w sprawie wyjątków w systemie podatkowym w Wielkiej Brytanii, które mogą pozwalać międzynarodowym korporacjom na unikanie opodatkowania.

PKB Wielkiej Brytanii wzrósł w III kw. o 0,4 proc. kdk. Oczekiwano 0,3 proc. kdk, tyle samo ile w II kw. W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 1,5 proc. w III kw. Szacowano 1,5 proc., podobnie jak w II kw.

W KATALONII JEDNAK NIE BĘDZIE PRZEDTERMINOWYCH WYBORÓW

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont powiedział w czwartek po południu w orędziu telewizyjnym, iż myślał nad zwołaniem przedterminowych wyborów, jednak nie zdecyduje się na taki ruch. Dodał, że musi wykorzystać jeszcze wszystkie opcje w związku z przyszłością Katalonii.

W czwartek wieczorem odbędzie się plenarne posiedzenie katalońskiego parlamentu, by sporządzić projekt oficjalnej odpowiedzi na plan rządu Hiszpanii, który zapowiedział uruchomienie art. 155 hiszpańskiej konstytucji w odpowiedzi na uznane za nielegalne katalońskie referendum niepodległościowe.

Spekulacje o możliwości mniej konfrontacyjnego podejścia władz Katalonii umacniały hiszpański dług. Rentowność 10-letnich papierów spadała nawet o 8 pb. do 1,56 proc. Główny indeks giełdy w Madrycie IBEX 35 zyskiwał nawet 2,7 proc. i odrobił straty sprzed referendum niepodległościowego.

Propozycje hiszpańskiego rządu, oparte na art. 155, a przedstawione podczas weekendu, przewidują odwołanie Puigdemonta z urzędu, rozwiązanie katalońskiego gabinetu regionalnego, poddanie części ministrów bezpośredniej kontroli Madrytu i ogłoszenie przedterminowych wyborów regionalnych.

Rafał Tuszyński(PAP Biznes)