Obecny poziom stopy bezrobocia w Polsce jest już bliski naturalnemu, możliwe jest obniżenie go jeszcze o 0,5 pkt. proc. - ocenił Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

"Bezrobocie wiele niższe już nie będzie, może jeszcze o 0,5 pkt. proc." - powiedział w piątek dziennikarzom Morawiecki.

Dodał, że jest to naturalny poziom dla polskiej gospodarki.

Zakaz handlu w 4 niedziele akceptowalny, ale trzeba respektować obecny kompromis

Zakaz handlu w cztery niedziele w miesiącu byłby akceptowalny - powiedział w piątek dziennikarzom wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki, pytany o procedowany w Sejmie projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele.

Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Inicjatorzy projektu, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność" chcą, by zakaz obowiązywał we wszystkie niedziele.

„Zakaz handlu w cztery niedziele w miesiącu byłby akceptowalny, rozumiem ten postulat (związkowców – PAP), można się dogadać i jeśli o mnie chodzi, to można rozszerzyć na cztery niedziele. Ale kompromis to kompromis i nie będę załamywał rąk, jeśli będą to dwie niedziele w miesiącu” – powiedział Morawiecki.

>>> Czytaj też: Rząd obniży akcyzę na piwo? Czesi i Niemcy od lat wspierają swoje browary