"Giełdy są przed fundamentalną decyzją co przyszłych modeli przychodowych. W przyszłym roku będziemy chcieli to zaadresować. Uczymy się dużo od Aquis Exchange w takich kwestiach jak sprzedaż technologii, sprzedaż abonamentowa. Niekoniecznie w tym kierunku będziemy podążać, ale daje to dużo do myślenia i chcemy się z tym zmierzyć. W każdej linii biznesowej są pytania jakie komponenty powinny być stałe, a co zmienne. Strategiczny przegląd cenników i poszukiwanie dróg do zyskownego wzrostu to jedno z głównych wyzwań przyszłego roku" - powiedział Dietl na spotkaniu z dziennikarzami. 

Wskazał, że "szereg przedsięwzięć jest analizowanych". "Patrzymy, co robią nasi 'więksi bracia z innych geografii'. W ostatnich latach giełdy dużo zainwestowały w technologie. U nas dotychczas nie powstało ramię technologiczne" - dodał prezes.

Podkreślił, że GPW zastanawia się więc, żeby wykorzystać "rentę zapóźnienia" i wejść w obszary technologiczne, które nie były dotychczas wykorzystane przez inne giełdy.

"Chciałbym te pomysły nie tylko zaprezentować, ale też zrealizować" - podsumował Dietl.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie. 

>>> Czytaj też: Firmy w Polsce coraz częściej się zadłużają. Łącznie to ok. 10 miliardów złotych długów