Liczymy, że dzięki programowi Maluch Plus w 2018 r. w woj. śląskim powstanie - w porównaniu z poprzednimi latami - więcej miejsc w żłobkach i instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3 – powiedział w Bielsku-Białej wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed.

„Teraz niespełna 10 proc. dzieci poniżej 3 lat objętych jest taką opieką. To musi ulec zmianie, jeśli chcemy aktywizować życie zawodowe kobiet i matek” – powiedział w poniedziałek Szwed podczas spotkania z dziennikarzami.

Wiceminister wyraził nadzieję, że do zwiększenia liczby miejsc opieki dla najmłodszych przyczyni się wzrost nakładów z budżetu państwa na program Maluch Plus. „W poprzednich dwóch latach na program Maluch przeznaczaliśmy po ok. 151 mln zł. W przyszłorocznym budżecie zapewnione będzie na ten cel 450 mln zł” – powiedział Szwed.

Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz zaznaczył, że wzrost nakładów na program Maluch Plus przyczyni się do radykalnego zwiększenia liczby nowych miejsc opieki. „Mamy nadzieję, że od przyszłego roku nie będziemy mówili już o setkach, lecz tysiącach nowych miejsc” – powiedział.

Szefowa wydziału rozwoju i współpracy terytorialnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Dorota Wójtowicz powiedziała, że w 2016 r. w instytucjach opieki dla najmłodszych w regionie powstało 472 nowych miejsc. Wydano na ten cel ok. 14 mln zł. W tym roku liczba nowych miejsc w województwie wzrośnie o 861. „W tym roku dostrzegamy przede wszystkim dużą aktywność w tworzeniu nowych miejsc przez podmioty pozasamorządowe” – dodała.

Jan Chrząszcz zachęcał w poniedziałek, aby szczególnie samorządy zainteresowały się programem. Przypomniał, że z tego źródła można otrzymać dofinasowanie do 80 proc. kosztów projektu.

Maluch Plus to program, który wspiera powstawanie i rozwój instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Są to żłobki, kluby dziecięce i dzienni opiekunowie. Program skierowany jest do samorządów, osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej. Termin składania wniosków, w zależności od podmiotu, upływa 17 i 24 listopada. Jak przypomniał Szwed, szczegóły programu są dostępne na stronie internetowej resortu rodziny.

>> Czytaj też: Marczuk: Do końca października złożono 2 mln 566 tys. wniosków o "500 plus"