Zmiany personalne w rządzie, które zaproponowała premier Beata Szydło, są niewielkie - powiedziała w środę rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jak dodała, rekonstrukcja rządu, która może przesunąć się w czasie, obejmie też zmiany instytucjonalne.

Mazurek podkreśliła na briefingu prasowym w Sejmie, że na środowym spotkaniu kierownictwa obozu rządzącego, zostanie omówiona bieżąca sytuacja polityczna, w tym rekonstrukcja rządu, która - jak wskazała - "obejmie zmiany instytucjonalne i w niewielkim stopniu zmiany personalne".

"Dzisiaj poza premier Szydło nikt nie jest w stanie powiedzieć, w jakim kierunku przebiegnie reorganizacja - co zostanie połączone, ewentualnie, jakie będą zmiany personalne" - powiedziała Mazurek.

Reklama

Rzecznik PiS zaznaczyła, że premier zaproponowała tylko niewielkie zmiany personalne. Mazurek dodała również, że ponieważ zmiany strukturalne i personalne, muszą być przeprowadzone jednocześnie, rekonstrukcja może "przesunąć się w czasie".

Mazurek pytana, ilu resortów mają dotknąć zmiany, odpowiedziała, że nie ma na ten temat informacji. "Jestem zwolennikiem tego, żeby pewne sprawy przeprowadzać, a nie o nich mówić. Mówimy o tym od pół roku, konkretów nie ma, bo na konkrety jeszcze za wcześnie" - stwierdziła.

"Przedstawiciele rządu mówili, że ta rekonstrukcja będzie w listopadzie, kilka dni temu potwierdziłam to ja, rzecznik rządu, że ona może być przesunięta i poczekajmy na rozmowy, konsultacje" - dodała rzecznik PiS.

Dopytywana, czy według jej informacji premier Beata Szydło pozostanie na stanowisku stwierdziła, że według wicemarszałka Sejmu, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, premier pozostanie na swoim stanowisku. "Nic mi na ten temat nie wiadomo, by Terlecki zmienił w tej kwestii zdanie, a wie więcej, niż ja" - dodała.

Rzecznik PiS podkreśliła, że jeśli będzie "wola polityczna" ze strony jej partii, wówczas zostanie przekazany komunikat po spotkaniu kierownictwa PiS.

Według nieoficjalnych informacji PAP, spotkanie w sprawie rekonstrukcji rządu odbędzie się w środę o godz. 16. w siedzibie PiS na ul. Nowogrodzkiej. Uczestniczyć w nim będą liderzy PiS, a także lider Porozumienia Jarosław Gowin i szef Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro.

Spotkanie kierownictwa PiS dotyczące rekonstrukcji rządu miało się odbyć w miniony piątek. Zostało jednak przełożone ze względu na stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował PAP, że w poniedziałek premier Beata Szydło przedstawiła szefowi PiS plan rekonstrukcji rządu, która będzie miała charakter strukturalny. Jak dodał, zaproponowane zmiany są obecnie konsultowane. Podkreślił, że "zmiany personalne w składzie Rady Ministrów będą wynikiem zaproponowanych zmian strukturalnych".

Dokonanie zmian w rządzie premier Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Powiedziała wtedy, że poinformuje o nich w ciągu kilkunastu dni.

>>> Czytaj też: Prezydent: Sprawa reparacji nie została formalnie załatwiona. Nie otrzymaliśmy zadośćuczynienia