Jak wskazano, zysk operacyjny koncernu Toshiba wzrósł do 231,77 mld jenów (2 mld dol.) z 93,19 mld jenów rok wcześniej.

Jednocześnie w okresie od kwietnia do września Japoński producent zanotował stratę netto w wysokości 49,79 mld jenów w porównaniu z 115,31 mld zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak podała Kyodo, strata wynika z podwyższenia kwoty podatku od planowanej przez koncern sprzedaży jej działu produkcji mikroprocesorów Toshiba Memory Corp., który wydzieliła ze swoich struktur w kwietniu 2017 r.

Grupa Toshiba chce sprzedać przynoszący duże zyski Toshiba Memory Corp. japońsko-amerykańsko-koreańskiemu konsorcjum, by pokryć potężne straty na amerykańskim rynku energii nuklearnej. Powstały one w związku z przejęciem przez należącą do niej firmę Westinghouse spółki CB&I Stone & Webster, specjalizującej się w budowaniu instalacji nuklearnych.

Jak podała w październiku Kyodo, sprzedaż Toshiba Memory Corp. szacowna jest na 2 bln jenów.

Toshiba przewiduje, że strata netto grupy za pełen rok obrachunkowy, który kończy się w marcu przyszłego roku sięgnie 110 mld jenów przy zysku operacyjnym w wysokości 430 mld jenów i wartości sprzedaży 4,97 bln jenów. Firma obniżyła prognozy dotyczące zysku netto w ubiegłym miesiącu.

Toshiba powstała w 1875 r. Zaangażowana jest w wielu branżach, od elektroniki po sektor nuklearny. W roku 1985, jako pierwsza firma na świecie, wprowadziła na masowy rynek laptop. Japoński koncern jest też drugim pod względem wielkości światowym producentem zaawansowanych technologicznie kart pamięci flash typu NAND, które wykorzystuje się powszechnie np. w smartfonach. Wyprzedza go na tym rynku jedynie południowokoreański Samsung Electronics.(PAP)

autor: Magdalena Jarco