Superkomputer to maszyna dysponująca wielokrotnie większą mocą obliczeniową niż komputery powszechnego użytku, stosowana do złożonego modelowania potrzebnego w procesie nowych odkryć naukowych czy medycznych. Chiny znalazły się po raz kolejny na pozycji lidera listy 500 najszybszych superkomputerów na świecie, tym razem znacznie powiększając swoją przewagę nad USApodaje serwis Quartz.com.

Chiny mają na aktualnej liście o 59 superkomputerów więcej niż USA. Oznacza to, że spośród 500 najszybszych komputerów świata aż 202 znajdują się w Chinach. Kraj Środka nie po raz pierwszy jest na tej liście liderem, ale poprzednim razem wyprzedził USA tylko o 2 komputery, a następnie spadł na niższą pozycję. Jak pisze Quartz, awans w najnowszym rankingu odzwierciedla dużą determinację Chin, żeby przekształcić się z ośrodka taniej produkcji w światowego lidera innowacji naukowych w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja czy badania genetyczne.

Od czerwca 2016 roku najszybszym komputerem świata pozostaje chiński Sunway TaihuLight. Ma on prędkość obliczeniową wynoszącą 93 petaflopsy na sekundę oraz 10,6 miliona rdzeni. Komputer jest zbudowany wyłącznie z procesorów wyprodukowanych w Chinach i był wykorzystywany między innymi do prognozowania fal – modelu przydatnego w ocenianiu zmian klimatycznych – oraz symulacji turbulencji dla pierwszej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong 1.

Quartz zauważa jednak, że gwałtowne zmiany na liście najszybszych superkomputerów nie są wielkim zaskoczeniem. USA wciąż mają 4 z 10 najszybszych komputerów świata, podczas gdy Chiny – dwa. W 2018 roku mają do tego uruchomić superkomputer Summit o prędkości obliczeniowej 200 PFLOPS/s.

>>> Polecamy: 455 trylionów bajtów w 1 gramie DNA. Naukowcy mają nowy sposób na zapisywanie danych