„To dla nas znakomity i ważny dzień” - powiedział przewodniczący partii Sampo Terho, który jest ministrem ds. europejskich, kultury i sportu w rządzie premiera Juhy Sipili.

Oficjalnie partia została zarejestrowana pod nazwą Błękitna przyszłość (fin. Sininen Tulevaisuus; ST). Ugrupowanie przyjęło także angielską nazwę: Blue reform.

Terho podziękował wyborcom za wsparcie przy zbieraniu podpisów niezbędnych do rejestracji partii. „Finlandia uzyskała pilnie potrzebnego reformatora. Polityczny start-up ruszył całkowicie bez finansowania dla partii czy wsparcia ze strony grup lobbystycznych” - podkreślił.

Partia poinformowała w komunikacie: „Błękitni są reformatorem Finlandii, budowniczym Finlandii i obrońcą Finlandii”.

Jednym z celów programowych partii jest zmniejszenie obciążeń podatkowych dla pracujących. ST opowiada się też za kontrolowaną imigracją oraz obroną praw Finów w prowadzonej polityce unijnej.

Ugrupowanie Błękitna przyszłość zostało utworzone przez posłów, którzy w połowie czerwca odeszli z populistycznej partii Finowie (PS), wchodzącej od 2015 roku w skład koalicji rządowej. Do rozłamu w PS doszło po zmianach w kierownictwie tej partii. Jej dotychczasowego lidera – ministra spraw zagranicznych Timo Soiniego (ST), który przewodniczył partii przez 20 lat, zastąpił Jussi Halla-aho - europarlamentarzysta znany z eurosceptycznych i nacjonalistycznych poglądów, sprzeciwiający się otwartej polityce imigracyjnej.

Z partii Finowie odeszła wtedy część deputowanych, w tym wszyscy jej ministrowie (spraw zagranicznych, obrony, pracy oraz zdrowia). Początkowo deputowani działali pod nazwą Nowa alternatywa (fin. Uusi vaihtoehto), później przyjęli ostateczną nazwę Błękitna przyszłość. Do oficjalnej rejestracji partii potrzebowano 5 tys. podpisów.

Według przeprowadzonego w październiku sondażu popularności partii politycznych ST cieszyło się minimalnym poparciem – oscylującym wokół jednego procenta. Poparcie dla partii Finowie (PS), która obecnie znajduje się w opozycji, wynosiło poniżej 7 proc., co w stosunku do ostatnich wyborów parlamentarnych w 2015 roku oznacza prawie trzykrotny spadek popularności. Wtedy, dzięki zebraniu blisko 18 proc. głosów, PS było trzecią siłą polityczną i weszło w skład rządu koalicyjnego.

Obecnie w Finlandii największą popularnością (blisko 23 proc.) cieszy się współrządząca Koalicja Narodowa (KOK), której liderem jest minister finansów Petteri Orpo. Partia premiera Sipili Centrum Finlandii (KESK) może liczyć na ok. 17 proc. głosów. Największa partia opozycyjna Socjaldemokracja (SDP) jest drugą siłą polityczną z poparciem ok. 18 proc. Po rejestracji Błękitna przyszłość jest 17. partią w kraju.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)