W drugiej części kadencji musimy się skupić na programie gospodarczym - podkreślił w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda w przyszłym tygodniu podpisze drugą ustawę o innowacyjności.

Jarosław Gowin w TVP Info przypomniał o drugiej ustawie o innowacyjności. W ubiegłym tygodniu ustawę przyjął Sejm, a w tym tygodniu - Senat. "W Jasionce (podczas Kongresu 590) prezydent zapowiedział, że w przyszłym tygodniu w mojej obecności podpisze tę ustawę. Bardzo się z tego cieszę" - powiedział wicepremier.

Gowin pytany o dalszą część kadencji rządu powiedział, że "kontynuowane będzie dzieło reform, które wymaga jednak pewnych zmian w naszej polityce".

Przypomniał, że rok temu w Jasionce wicepremier Morawiecki ogłosił Konstytucję Biznesu - jak mówił - "pakiet bardzo dobrych ustaw sprzyjających rozwojowi firm". Gowin zwrócił uwagę, że ustawy te zostały uchwalone, ale dopiero w ostatnich dniach. "Trwało to zdecydowanie za długo, dlatego musimy usprawnić procesy decyzyjne wewnątrz szeroko rozumianego obozu rządowego" - powiedział szef resortu nauki.

Mówiąc o tym, jakie powinny być plany rządu na kolejne dwa lata kadencji, Gowin odpowiedział: "Przede wszystkim gospodarka".

"O ile w pierwszych dwóch lata koncentrowaliśmy się na wielkich programach społecznych takich jak rodzina 500+, o tyle w drugiej części kadencji musimy się skoncentrować na tym, żeby zarobić na te wszystkie programy. Do tej pory zarabialiśmy - owszem - niezłym tempem wzrostu gospodarczego, zarabialiśmy przez uszczelnienie systemu podatkowego" - powiedział.

Jednak zdaniem Gowina warto zwiększyć tempo rozwoju gospodarczego. "Musimy myśleć nad tym, żeby mieć tempo rozwoju nie 4 proc. To niezły wynik. Ale stać nas na więcej - na 5-6 proc. i wierzę, że pod koniec tej kadencji polska gospodarka będzie się rozwijała w tym tempie. A dzięki temu polskie rodziny będą zamożniejsze" - powiedział wicepremier.

>>> Czytaj też: Niewidzialna ręka rynku to za mało, czyli kapitalizm po polsku