Po zawieszeniu połączeń przez Air China jedynym przewoźnikiem obsługującym loty do Korei Północnej są tamtejsze linie Air Koryo, które latają do Pekinu, Szanghaju oraz Shenyangu i Dandongu (w północno-wschodnich Chinach), a także Władywostoku.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Waszyngton uznał Koreę Północną za kraj sponsorujący terroryzm, co umożliwi Stanom Zjednoczonym nałożenie dodatkowych sankcji i kar na reżim w Pjongjangu.

Jak podaje AP, nie jest jednak jasne, czy rosnące naciski ze strony USA miały jakiś wpływ na decyzję zarządu Air China.

Lu powiedział dziennikarzom, że wpływ na zawieszenie lotów do Korei Północnej mogły mieć czynniki związane z popytem na te połączenia i sytuacja rynkowa.

Połączenia czarterowe z Pjongjangiem oferowały wcześniej inne chińskie linie lotnicze, ale i te loty zostały zawieszone.

"Zważywszy, jak złożona i niebezpieczna jest sytuacja na Półwyspie (Koreańskim), wyrażamy nadzieję, że wszystkie zainteresowane strony zrobią coś, co prowadzić będzie do złagodzenia napięć" - dodał Lu podczas wtorkowego briefingu.

Reżim jest już objęty sankcjami międzynarodowymi za program zbrojeń nuklearnych i program rakietowy. Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim. (PAP)

fit/ mc/