Warszawa, 24.11.2017 (ISBnews) - Maxima Grupe ogłosiła wezwanie na 12 342 027 akcji zwykłych Emperia Holding, co odpowiada 100% ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu, po cenie w wysokości 100 zł za akcję. Zapisy rozpoczną się 14 grudnia i będą trwać do 21 lutego 2018 r.
"Wzywający wierzy, że istnieje potencjał dalszego rozwoju biznesu spółki poprzez wykorzystanie mocnych fundamentów spółki oraz jej spółek zależnych, w tym Stokrotki sp. z o.o., będącej detaliczną częścią grupy kapitałowej spółki i posiadającej wiodącą markę supermarketów w Polsce. Wzywający jest przekonany, że jego przewagi jako inwestora strategicznego w połączeniu z rozległą wiedzą i zrozumieniem sektora detalicznego w regionie Europy Środkowej i Wschodniej oraz w innych miejscach w Europie ze względu na m.in. sieci supermarketów Maxima (na Litwie, Łotwie i Estonii), T-Market (w Bułgarii), ALDIK (w Polsce) oraz sklep spożywczy online Barbora będzie korzystna dla spółki" - czytamy w komunikacie.
Wzywający oczekuje na zwiększenie ekspozycji na rosnącym polskim rynku spożywczym, którego spółka jest kluczową częścią. Wzywający zamierza kontynuować wzrost i rozwój, a także wspierać spółkę w realizacji strategicznych inicjatyw, w tym w zakresie uruchamiania nowych sklepów, dalszej ekspansji w całym kraju i selektywnych przejęć, podano także.
Minimalna liczba akcji (oraz wynikających z tych akcji głosów) objętych zapisami, po osiągnięciu której wzywający zobowiązuje się do nabycia akcji w ramach wezwania, wynosi 8 145 737, reprezentujących tyle samo głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy, stanowiących 66% całkowitej liczby akcji oraz uprawniających do 66% ogólnej liczby głosów.
Jeśli wezwanie osiągnie zamierzony skutek, a wzywający nabędzie akcje reprezentujące co najmniej 90% głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy, wzywający rozważy przymusowy wykup akcji i wycofanie spółki z GPW. Jeśli wezwanie osiągnie zamierzony skutek, lecz wzywający nie nabędzie akcji odpowiadających za 90% głosów, rozważy dalsze nabywanie akcji, a następnie przymusowy wykup akcji i wycofanie spółki z GPW, czytamy dalej.
Data ogłoszenia wezwania to 24 listopada 2017 r., data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje to 14 grudnia, data zakończenia przyjmowania zapisów na akcje to 21 lutego 2018 roku. Przewidywany dzień transakcji na GPW - 26 lutego, przewidywany dzień rozliczenia transakcji przed KDPW - 27 lutego.
Wezwanie zostało ogłoszone pod warunkiem uzyskania zgody przez wzywającego od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przypomniano.
Wcześniej Emperia Holding podpisała umowę inwestycyjną z Maxima Grupe, w której Maxima zobowiązała się do ogłoszenia wezwania do sprzedaży 100% akcji Emperii po cenie nie niższej niż 100 zł za akcję.
Maxima Grupe jest spółką holdingową, do której należą sieci handlowe Maxima (na Litwie, Łotwie i w Estonii), T-MARKET (w Bułgarii), ALDIK (w Polsce) oraz internetowy sklep spożywczy Barbora. W 2016 roku skonsolidowane obroty spółki wynosiły 2 693 mln euro. Zatrudnia ok. 31 000 osób.
Emperia Holding jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2002 r. Grupa handlowa Emperia prowadzi działalność detaliczną, deweloperską i informatyczną. Jest właścicielem m.in. sieci detalicznej Stokrotka.
(ISBnews)