Jak poinformowała PAP rzeczniczka Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA) Marta Markowska, w nowym rozkładzie, który wejdzie w życie 10 grudnia i będzie obowiązywał przez cały następny rok, znalazło się wiele dodatkowych połączeń. Jest to związane z coraz większą popularnością ŁKA jako środka transportu w Łódzkiem. W tym roku - od stycznia do października - z połączeń ŁKA skorzystały ponad 3 mln pasażerów, czyli o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2016. Prognozuje się, że w roku 2018 liczba podróżnych wzrośnie do 4,5 miliona.

Wśród najważniejszych zmian znalazło się zwiększenie z 6 do 7 par pociągów (z 12 do 14 połączeń) kursujących w ramach weekendowej oferty ŁKA Sprinter na linii Łódź – Warszawa. Do stolicy łodzianie będą mogli pojechać nowym, późnym pociągiem z Łodzi Fabrycznej (odjazd o godz. 20:12), natomiast z Warszawy Centralnej będzie można wyjechać do Łodzi o godz. 9:35.

W całym województwie uruchomione zostaną nowe połączenia w ramach już funkcjonujących linii - do Sieradza będzie ich 34, do Łowicza 37 - czyli aż o 6 więcej, do Kutna 26 połączeń - wzrost o 4, a do Skierniewic będzie kursować 12 pociągów. Dodatkowe pociągi dotyczą m.in. relacji Łódź Widzew – Łódź Kaliska - Łowicz, relacji Łódź Widzew – Łódź Kaliska - Głowno, relacji Łódź Kaliska – Zgierz - Łódź Widzew, relacji Łódź Widzew - Zgierz - Łódź Kaliska, relacji Łódź Widzew – Chociszew przez Zgierz Północ.

Mieszkańcy Łodzi, którzy w dni robocze poruszają się po aglomeracji pociągiem, skorzystają z nowych połączeń na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska - zamiast dotychczasowych 39, uruchomione zostaną 72 pociągi. ŁKA honoruje w swoich pojazdach na terenie Łodzi bilety MPK-Łódź.

Nowością w rozkładzie będzie wprowadzenie kategorii pociągów przyspieszonych na linii Łódź - Skierniewice. Odjazdy ze Skierniewic zaplanowano o godzinie 5.49 i 15.38, natomiast z Łodzi o godzinie 15.15. Pociągi te będą zatrzymywały się tylko na wybranych stacjach, dzięki czemu czas przejazdu wyniesie 45 minut, czyli o 15 minut krócej, niż pociągów kategorii ŁKA. Czas podróży będzie porównywalny z czasem przejazdu pociągów IC, natomiast bilet miesięczny będzie o 25 złotych tańszy.

Od 10 grudnia ŁKA wraz z PKS Sieradz uruchomi nowe linie autobusowo - kolejowe: Złoczew - Sieradz - Łódź oraz Błaszki - Sieradz - Łódź. Pasażerowie dojadą do Sieradza autobusami, które zatrzymają się przy przystankach ŁKA; ciąg dalszy podróży odbędzie się pociągiem. Na cały przejazd wystarczy jeden bilet.

W całym nowym rozkładzie jazdy ŁKA ma uruchamiać w ciągu doby średnio 125 połączeń, z czego 139 w dni robocze oraz 88 i 86 w soboty i niedziele. Na stacjach węzłowych, m.in. Łódź Kaliska, Łódź Widzew, Kutno, Łowicz i Zgierz, pociągi ŁKA będą skomunikowane z pociągami międzywojewódzkimi m.in. do Warszawy, Wrocławia, Zakopanego, Gdyni czy Berlina; łącznie będzie ich 319. Połączenia ŁKA obsługuje obecnie 20 pojazdów FLIRT3.

We wtorek ŁKA poinformowała także o planowanych utrudnieniach spowodowanych remontami. Już od 10 grudnia - z powodu przebudowy stacji Łowicz Główny - wszystkie pociągi ŁKA będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Łowicz Przedmieście, a pomiędzy stacjami Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa. Prace i związane z nimi utrudnienia potrwają do 10 marca przyszłego roku. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

edytor: Dorota Kazimierczak