Północnokoreańska rakieta została wystrzelona z Sain Ni i przeleciała około 1 tys. km, zanim zatonęła w Morzu Japońskim; pocisk, według wstępnej oceny, to międzykontynentalna rakieta balistyczna (ICBM). Nie stanowiła ona zagrożenia dla USA - podał Pentagon.

Północnokoreański pocisk nie zagroził terytoriom Stanów Zjednoczonych ani ich sojusznikom - zapewnił resort.

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In zwołał w trybie pilnym posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformowała jego kancelaria.

Siły zbrojne Korei Płd. podały, że rakieta leciała na maksymalnej wysokości 4,5 tys. km i pokonała dystans 960 km.

Minister obrony Japonii Itsunori Onodera powiedział, że nie ma informacji o szkodach wywołanych wystrzeleniem pocisku.

Agencje Japonii i Korei Płd. poinformowały, że w ostatnich tygodniach zaobserwowano nasilenie przekazów telekomunikacyjnych i innych niepokojących sygnałów w Korei Płn.

Według źródeł Kyodo japoński rząd został postawiony w stan gotowości.

Reuters podaje, że część amerykańskich ekspertów przypomina, iż Pjongjang czasem z rozmysłem stara się stworzyć mylne wrażenie, że przygotowuje się do wystrzelenia rakiety balistycznej lub testów nuklearnych, częściowo po to, by ukryć stan realnych przygotowań do takich prób, ale również po to, by zorientować się, jak sprawnie sygnały takie przechwytuje wywiad Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

W tym roku Korea Północna przeprowadziła szereg prób rakiet balistycznych oraz swoją największą dotychczas próbę nuklearną, wywołując oburzenie społeczności międzynarodowej. Od 15 września reżim nie dokonał żadnej prowokacji, co wzbudziło nadzieje, że zastosowane przeciwko niemu sankcje są skuteczne.

Korea Płn. przeprowadziła we wtorek test rakiety balistycznej; eksperci wojskowi Korei Płd. i USA analizują dane o teście pocisku - podała Yonhap, powołując się na szefa połączonych sztabów południowokoreańskich sil zbrojnych.

Rząd Japonii poinformował, że pocisk mógł spaść na terenie wyłącznej japońskiej strefy ekonomicznej.

O teście północnokoreańskiej rakiety poinformowali też przedstawiciele administracji USA.

Wkrótce po teście północnokoreańskiej rakiety balistycznej Korea Płd. przeprowadziła ćwiczenia rakietowe w odpowiedzi na prowokację Pjongjangu - poinformowały w oświadczeniu siły zbrojne Korei Płd.

Premier Japonii Shinzo Abe zwołał w trybie natychmiastowym posiedzenie rządu - poinformował szef jego gabinetu Yoshihide Suga.

Dodał, że Tokio analizuje informacje o możliwych uszkodzeniach statków i samolotów.

Prezydent USA Donald Trump poinformowany został o teście północnokoreańskiej rakiety jeszcze w trakcie jej lotu - podał Biały Dom.

Pentagon i siły zbrojne Korei Płd. poinformowały, że rakieta została wystrzelona około godz. 3.17 (19.17 czasu polskiego).

>>> Czytaj też: Japonia: Wzmocnione patrole po odnalezieniu północnokoreańskich łodzi