Merkel powiedziała, że dąży przede wszystkim do tego, by UE do 2025 osiągnęła większą zdolność działania. Kraje UE muszą do tego czasu poprawić współpracę w polityce bezpieczeństwa, polityce zagranicznej i pomocy krajom rozwijającym się. Ponadto trzeba wzmocnić Unię Gospodarczą i Walutową - zaznaczyła szefowa rządu.

Zdaniem Merkel między partiami chadeckimi a SPD można znaleźć wiele zbieżności w polityce europejskiej.

Schulz na zjeździe SPD w Berlinie wezwał do zwrotu w polityce europejskiej Niemiec. Socjaldemokrata przypomniał, że jego partia przed blisko stu laty wysunęła po raz pierwszy propozycję utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy. Wyjaśnił, że taki punkt znalazł się w uchwalonym w 1925 roku Programie Heidelberskim partii.

Reklama

Szef SPD zaproponował, by w stulecie programu, w roku 2025 zrealizować ten postulat. "Chcę, by powstał europejski traktat konstytucyjny, który stworzy Europę federacyjną" - podkreślił. Jak wyjaśnił, taki traktat powinien zostać wypracowany przez konwent, w którym uczestniczyć powinny "społeczeństwa obywatelskie i narody". Kraje, które nie przyjmą takiego traktatu, powinny opuścić Wspólnotę - oświadczył Schulz.

>>> Czytaj też: Cesarstwo Austro-Węgierskie grozi przejęciem UE, bitcoin upada. 10 szokujących prognoz na 2018 rok