Funduszy na projekt, mający podnieść efektywności głównych korytarzy transportowych, poprawić infrastrukturę i poszerzyć współpracę handlową, mają dostarczyć wspólnie Bank Światowy, UE i krajowe budżety państw regionu.

Przywódcy tych państw przybyli w czwartek do Sofii, by omówić szczegóły, a cały projekt zostanie ogłoszony podczas bułgarskiej prezydencji UE rozpoczynającej się w styczniu 2018 r.

W spotkaniu uczestniczyli bułgarski premier Bojko Borisow oraz prezydenci lub premierzy Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii. Obecny był komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa Johannes Hahn.

„Tylko od nas zależy, by pokazać, że region Bałkanów Zachodnich nie stwarza problemów, a dąży do jedności i prosperity” – podkreślił Borisow. Według niego państwa regionu mają rzadką historyczną szansę na sukces. Powinny pokazać jedność w chwili, kiedy UE ma kłopoty m.in. z Brexitem.

Finanse będą skierowane w pierwszej kolejności na modernizację przejść granicznych i dróg, by zapewnić szybką komunikację i przekraczanie granic. Ważnym akcentem całego projektu mają być europejskie korytarze 8 i 10, łączące Morze Czarne z Adriatykiem oraz Austrię z greckimi portami w Salonikach i Igumenitsy.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)