Według nieoficjalnych informacji, potwierdzonych w niedzielę przez szefa MKiDN Jarosława Sellina, expose i głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego odbędą się we wtorek.

Szef klubu PiS pytany, w jakich godzinach będzie miało miejsce expose odpowiedział, że dokładnego harmonogramu jeszcze nie ma i będzie on znany w poniedziałek. "Pewnie będzie to (expose) miało miejsce przed południem" - dodał Terlecki.

Jak podkreślił, szczegóły dotyczące ewentualnych zmian w rządzie będą znane po wygłoszeniu expose przez Morawieckiego.

"Wiadomo tyle, że to będzie na razie prawie ten sam skład Rady Ministrów. Prawie ten sam, bo pani premier Szydło wejdzie na stanowisko wicepremiera" - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Zapytany przez PAP, czy Morawiecki w związku z objęciem funkcji premiera, pozostanie na dotychczasowych stanowiskach szefa dwóch resortów: rozwoju i finansów odpowiedział: "dwóch na pewno nie". "Jeszcze za wcześnie mówić, kto będzie powołany" - zaznaczył Terlecki.

Dopytywany, czy można w związku z tym można przypuszczać, że funkcje ministra rozwoju i ministra finansów zostaną rozdzielone stwierdził: "można tak przypuszczać".

Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia br. Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego, pełniącego dotychczas w rządzie Szydło funkcję wicepremiera, ministra finansów i ministra rozwoju.

Czarnecki: Niewykluczone, że w przyszłości Kaczyński zostanie premierem

Mateusz Morawiecki zostanie szóstym premierem, którego wskazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - powiedział w niedzielę w TV Republika europoseł Ryszard Czarnecki (PiS). Niewykluczone, że Kaczyński w przyszłości zostanie szefem rządu - dodał.

Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. We wtorek Sejm ma głosować nad wotum zaufania dla nowego rządu.

"Jak policzyłem - w ciągu ostatnich 28 lat Mateusz Morawiecki jest szóstym premierem, którego wskazuje niejako Jarosław Kaczyński" - podkreślił Czarnecki. Jego zdaniem "wcale nie jest powiedziane, że Jarosław Kaczyński w końcu premierem nie zostanie". "Ja uważam, że byłby kandydatem najlepszym" - dodał.

Dodał, że Mateusz Morawiecki jest kandydatem na premiera wybranym przez "ponad 90 proc. głosów na Komitecie Politycznym PiS".

Pytany, czy Beata Szydło może zostać w przyszłości komisarzem UE powiedział, że "zobaczymy, jaki będzie miała zakres kompetencji w rządzie". "Ja nie wykluczam, że na przykład mogą to być sprawy społeczne i europejskie i to byłby sygnał" - dodał.

Mateusz Roszak/PAP

>>> Polecamy: Zbigniew Ziobro ponownie wybrany na prezesa Solidarnej Polski