Zdaniem rzecznika prezydenta "bardzo dobre wyniki finansowe, ekonomiczne Polski to też w znacznej mierze zasługa działalności ministra Morawieckiego". Łapiński podkreślił, że Morawiecki, którego prezydent Andrzej Duda desygnował w piątek na premiera, od dwóch lat jest członkiem rządu jako wicepremier, minister finansów i rozwoju, "więc nie można mówić, że jest kimś nowym, zupełnie nieznanym".

Dodał, że "skoro we wtorek jest planowane i expose i głosowanie nad wotum, to (premier - PAP) skład rządu przedstawi".

Krzysztof Łapiński zaznaczył, że Mateusz Morawiecki "to jest osoba o znanej biografii, bardzo pięknej biografii". Dodał, że Morawiecki m.in. "angażował się w działalność Solidarności Walczącej, był zatrzymywany przez Służbę Bezpieczeństwa, też represjonowany". Przypomniał również, że Morawiecki pełniąc funkcję prezesa banku BZ WBK "miał bardzo ładne podejście, np. jego bank bardzo dużo sponsorował inicjatyw patriotycznych, społecznych".

Pytany, czy prezydent Andrzej Duda będzie przekonywał premiera Morawieckiego, aby ten usunął Antoniego Macierewicza ze stanowiska szefa MON, odpowiedział, że "prezydent będzie postępował zgodnie z konstytucją".

Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. We wtorek Sejm ma głosować nad wotum zaufania dla nowego rządu. (PAP)