"Z zadowoleniem odnotowuję inicjatywę wzmocnienia europejskiej obrony. Uważam to za dobry krok zarówno dla Unii Europejskiej, jak i NATO" - powiedział przed spotkaniem sekretarz generalny NATO.

Zastrzegł jednak, że współpraca ta powinna przebiegać w sposób, który da w efekcie wzmocnienie atutów obu stron, oraz unikać dublowania działań i obarczania krajów, które są jednocześnie w NATO i w PESCO sprzecznymi oczekiwaniami.

Stoltenberg zapowiedział też, że podczas przyszłorocznego szczytu krajów NATO podpisze z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem kolejną deklarację uzupełniającą postanowienia deklaracji współpracy UE i NATO w dziedzinie obronności, którą podpisano w lipcu ub.r. na szczycie Sojuszu w Warszawie.

Współpraca ta zakłada m.in. współdziałanie przy dostosowaniu europejskiej infrastruktury komunikacyjnej do szybkiego i sprawnego przerzutu wojsk oraz sprzętu w rejony zagrożenia i konfliktów, wymianę ostrzeżeń dotyczących ataków cybernetycznych oraz walkę z zagrożeniami hybrydowymi.

Jest także kolejnym etapem przyjętego w grudniu 2016 r. 42-punktowego programu działań, który obejmuje m.in. operacje morskie i badania naukowe w dziedzinie uzbrojenia.

Współpraca UE i NATO w kwestiach obronnych przybiera coraz ściślejsze formy; w spotkaniach ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych coraz częściej bierze udział szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. W czwartek Stoltenberg bierze udział w roboczej sesji przywódców państw członkowskich UE poświęconej obronności.

Współpraca ta przynosi również wymierne, praktyczne efekty, jak np. utworzone w październiku Centrum Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach, przeprowadzone pod koniec listopada połączone ćwiczenia obrony przed cyberatakami – jedne z największych w historii - czy wspólne działania przeciwko przemytnikom migrantów w ramach operacji Sophia na Morzu Śródziemnym.

W czwartek wieczorem podczas szczytu UE zostanie formalnie powołana współpraca strukturalna 25 państw członkowskich w dziedzinie obronności PESCO, która ma również usprawnić współpracę pomiędzy UE i NATO.(PAP)